Roketsan ve BAYKAR davetli: İspanya’dan NATO’ya protesto

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya hükümeti, savunma sanayii sektörüyle ilgili planlamalara İspanyol savunma şirketlerin alınmamasından ötürü NATO’yu protesto etti.

NATO Savunma Bakanları toplantısı, bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de başladı. İki günlük toplantı kapsamında savunma sanayii şirketleriyle görüşmeler de yapılacak. Bu doğrultuda çeşitli ülkelerden küçük, orta ve büyük ölçekli savunma sanayii üreticileri gayriresmi görüşmeler için Brüksel’e davet edildi.

STM Banner

Ancak söz konusu gayriresmi görüşmelere, İspanya’dan herhangi bir savunma sanayii şirketi davet edilmedi. Bunu üzerine; İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, Brüksel’de bugün yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın, Avrupa ve Kuzey Amerika savunma endüstrisiyle ilgili sabahki oturumuna katılmadı. Robles’in diğer oturumlara katılacağı açıklandı.

Konuya ilişkin hükümet kaynaklarından İspanyol basınına verilen bilgilerde, Avrupa-Atlantik savunma endüstrisindeki yatırımı artırma planlarına, İspanyol şirketlerin dahil edilmemesinin “veto edildiği” belirtildi.

İspanya-Patriot

NATO’nun söz konusu planlarına, İspanyol şirketleri dahil edilene kadar İspanyol hükümetinin tavrını değiştirmeyeceği ifade edildi. İspanya Savunma Bakanlığı kaynakları, NATO’nun, bu planına, İspanya’yı dahil etmeyerek “kötü bir başlangıç yaptığını, kapsayıcılıktan ve şeffaflıktan uzak olduğunu” kaydetti.

Roketsan ve BAYKAR da davet edildi

Bahsi geçen gayriresmi görüşmeler için davetli savunma sanayii şirketleri arasında, Türkiye’den BAYKAR ve Roketsan da bulunuyor. İki şirketin yöneticileri, bugün Brüksel’deki toplantıya katılacaklar.

Görüşmeler sırasında bakanların savunma sanayii temsilcileriyle üretimin artırılması, arz zincirlerinin devamlılığının sağlanması ve işbirliklerinin artırılması gibi konuları ele alması hedefleniyor. Görüşmelere Ukrayna ve Avrupa Birliği de katılacak.

Plan, silah ve mühimmat stoklarındaki eksikliklerin hızlıca giderilmesini, ortak mühimmat teminini, mühimmat ve malzemelerin müşterek işlerliğinin artırılmasını hedefliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu