Romanya, Efsanevi MiG-21 Savaş Uçaklarını Emekliye Ayırıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden olan Romanya, uzun yıllar boyunca yüksek adetlerle hizmet vermiş MiG-21 savaş uçaklarını nihayet emekli ediyor.

F-16’ların hizmete girmesiyle beraber Romanya Hava Kuvvetleri, artık modernliğini iyice yitirmiş olan MiG-21 savaş uçaklarını 2024 yılında envanterinden çıkarmış olacak.

STM Banner

Romanya Hava Kuvvetleri 2024 yılının sonunda üç adet tam donanımlı F-16 filosunu operasyonel hale getirecek. Halihazırda Hava Kuvvetlerinin tek operasyonel F-16 filosu bulunmakta.

Romanya, ilk MiG-21 savaş uçaklarını 1960’larda hizmete almış, NATO’ya girmeleriyle beraber ellerindeki Mig-21’leri NATO standardı ekipmanlar ile donatmıştı. NATO standardına çıkarılan uçaklarınsa büyük kısmı hizmetten çekildi, şuanda 30 civarı uçağın envanterde olduğu tahmin ediliyor.

Romanya Hava Kuvvetleri/MiG-21
Romanya Hava Kuvvetleri/MiG-21

Romanya Hava Kuvvetleri geçtiğimiz yıllarda Portekiz envanterinden çıkarılan 17 adet F-16AM/BM savaş uçağını satın aldı.

2021 yılı içerisinde ise Norveç’in envanterinden çıkarılacak 32 adet F-16’yı ise 514 milyon $’a satın almaya karar vermişti.

Norveç envanterinden çıkarılacak uçaklar 40 yaşında olmalarına rağmen Romanya Hava Kuvvetleri’nde bir 10 yıl daha hizmet verebilecek durumdalar. Uçaklar, ABD tarafından kısmi modernizasyona ve bakıma sokulacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Romanya’ya 514 milyon dolara 32 adet F-16


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Scramble.nl

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu