Rus Hava Kuvvetlerine Ait MiG-31 Kırıma Uğradı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanlığına (Воздушно-космические силы; Vozduşno-Kosmiçeskiye Sili/VKS) ait MiG-31 tipi savaş uçağı kırıma uğradı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bugün Rusya’nın Novgorod bölgesinde meydana gelen olayda MiG-31 savaş uçağının planlı bir uçuş sırasında kalkış yaparken teknik arıza sonucunda pistten çıktığı belirtildi.

STM Banner

Olay sonrasında mürettebatta herhangi bir yaralanma olmadığı ve tüm mürettebatın (pilot ve silah sistemleri subayı) sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Ek olarak yerde de bir hasar veya kayıp meydana gelmediği kaydedildi.

Rus Hava Kuvvetleri/MiG-31 Kırımı
Rus Hava Kuvvetleri/MiG-31 Kırımı

Bakanlıktan yapılan açıklamada uçağın teknik inceleme ve bakım ardından en yakın sürede tekrar hizmete alınmasının planlandığı belirtildi.

MiG-31 Süpersonik Önleme Uçağı

NATO rapor kodu “Foxhound” olarak bilinen Mikoyan MiG-31 savaş uçağı, süpersonik hızlara ulaşabilen bir önleme uçağı. MiG-31, kendisinden önce üretilen MiG-25 savaş uçağıyla pek çok benzer özellik taşıyor. Uçak halihazırda hem VKS hem de Kazakistan Hava Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Rusya, MiG-31 savaş uçaklarının 2030 yılına kadar hizmette kalmasını planlıyor. MiG-31’in önleme yapabildiği hedefler arasında seyir füzeleri, İHA’lar ve helikopterler yer alıyor. Uçaklar aynı zamanda stratejik bombardıman uçaklarına uzun menzil eskortluğu da sağlıyor. Aynı zamanda hava savunma sistemlerinin bulunmadığı alanlarda stratejik hava savunma uçağı görevinde de bulunabiliyorlar.

Kinzhal füzesi entegreli MiG-31K savaş uçağı/Suriye/Hmeymim
Kinzhal füzesi entegreli MiG-31K savaş uçağı/Suriye/Hmeymim

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya’nın Yeni İHA Fabrikası Üretime Başladı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Tass

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu