Rusya’dan Switchblade muadili İHA: Vector 120

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya, Amerikan Switchblade kamikaze İHA’sıyla benzer özelliklere sahip tüpten atılan bir kamikaze İHA geliştiriyor. Yeni geliştirilen kamikaze İHA sistemine Vector-120 adı verildi.

Kamikaze İHA’lar, Ukrayna-Rusya savaşında sahadaki gidişatı belirleyen yegane silah sistemlerinden biri olmayı başardı. Her iki taraf da döner ve sabit kanatlı birçok farklı tipte kamikaze İHA’yı sahada kullanıyor. Ukrayna, Amerika tarafından sağlanan Switchblade Kamikaze İHA’larını sahada sıklıkla kullanıyor.

STM Banner

Switchblade kamikaze İHA ailesi, tüpten atılabilir olmasıyla askerler için oldukça pratik bir sistem olarak öne çıkıyor. Sistemin sahadaki başarısından etkilenen Rusya, benzer özelliklere sahip Vector-120 adındaki kamikaze İHA sistemini geliştirmeye başladı.

Rus devletine bağlı haber ajansı TASS’a göre; Vector-120’nin, 220-250 gram ağırlığında bir harp başlığına sahip olması planlanıyor. Harp başlığının standart bir RPG-7 roketiyle benzer etkinlik düzeyine sahip olması hedefleniyor. Vector-120’nin ilk uçuşlu testlerine 2024 yılında başlanması planlanmakta.

privet-82

Rusya tarafından geliştirilen farklı bir kamikaze İHA sistemi olan Privet-82 de çok yakın bir süre içerisinde kullanıma alınacak. 5 kilogramlık bir harp başlığı taşıyan Privet-82, 30 kilometre menzile erişebiliyor. 1300 dolarlık oldukça düşük birim maliyetine sahip olduğu iddia edilen kamikaze İHA sisteminin, sınır ötesindeki fırlatma üslerinden atılması planlanıyor.

Rus basınına göre Privet-82’nin 250 kilometre menzil ve 16 kilogram harp başlığına sahip bir versiyonu da geliştirme aşamasında. Ancak hassas angajman konusunda problem yaşayan Rusya’nın, kamikaze İHA’ları kaç metre hassasiyetle sahada kullanabilecekleri henüz merak konusu.

Rusya ve İran’ın Ortak İHA Fabrikası Üretime Başlıyor

Öte yandan geçtiğimiz aylarda Amerikan istihbaratı tarafından Rusya ve İran’ın, Rusya sınırları içerisinde ortak bir İHA üretim tesisi inşa ettiği ortaya çıkarılmıştı. Financial Times’ın haberine göre bahsi geçen fabrika çoktan üretime başladı ve 50 adet Albatros M5 keşif İHAsını cepheye sevk etti.

Shahed-136
Shahed-136

Albatros adındaki tarım İHA’ları üreten bir şirketin işlettiği fabrika, Rusya’nın Tataristan bölgesinde kuruldu. Fabrikada birçok İran kökenli mühendis ve teknisyenin çalıştığı iddia ediliyor.

Üretim tesisinin ilerleyen zamanda üretim kapasitesini arttırması ve daha çok İran kökenli mühendis ve teknisyeni işe alması bekleniyor. Daha fazla mühendis ve teknisyenin tesise kazandırılmasıyla daha gelişmiş İHA sistemlerinin üretimlerinin önü açılacağı belirtiliyor. Tesisin aynı zamanda Rusya ve İran ordularına teslimat yapması öngörülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, TASS, Financial Times

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu