Savunma sanayii ihracatı Mayıs 2024’te rekor kırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, Mayıs 2024’te 876 milyon dolar tutarında ihracat geliri elde etti. Bu, savunma sanayii alanında elde edilen en yüksek aylık ihracat geliri olarak kayıtlara geçti.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamada, “Savunma ve Havacılık ihracatımız Mayıs ayı itibariyle 876 Milyon $ olarak gerçekleşti. Bu rakam sektör tarihimizde bir ayda yapılan en büyük ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti. İlk 5 aydaki ihracatımız ise geçen yılın aynı dönemine göre % 9’luk bir artış göstererek 2.215 Milyar $ olarak gerçekleşti.

STM Banner

Rekor seviyedeki yüksek teknoloji ihracatımızla sektörümüzde sadece sürdürülebilir büyüme elde etmiyor aynı zamanda 60 Dolar’ın üzerindeki kilogram başı ihracat rakamlarımızla ülkemizin katmadeğerli ihracat oranını da yukarı taşıyoruz.

En ufağından en büyüğüne ihracatımızın artmasında öncü olan tüm şirketlerimizi ve çalışanlarını can-ı gönülden tebrik ediyor, ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verildi.

Sektör 2023 yılını, 5.5 milyar dolarlık ihracat rakamıyla kapatmıştı. İhracatta başı, önceki senelerde olduğu gibi SİHA’lar ile mühimmat çözümleri çekmişti. Türkiye’nin bu alanda yıllık 6 milyar dolar ve üzeri bir bantta tutunabilmesi için ortalama ‘500 milyon dolar / ay’ ihracat gerçekleştirmesi gerekiyor. 2024 yılının ilk 5 ayının ortalaması ise ‘433 milyon dolar / ay’ bandında. Özellikle Mayıs 2024 ihracatı ile sektör hedefine bir adım daha yaklaştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu