Silikon Vadisi’ndeki Türk Şirketinden Virgin Galactic İmzası

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN’a ait ABD merkezli Türk şirketi Quantum3D’nin IDX80 isimli görüntü üretici ürünü, uzay yolculuğu hizmeti sunan Virgin Galactic tarafından pilotların eğitimi ve yolcuların uçuşa hazırlığında kullanılıyor.

Silikon Vadisi’nde bulunan ve HAVELSAN’ın 2016 yılında satın aldığı Quantum3D şirketi tarafından geliştirilen görüntü üreteci ürünü IDX80, ABD’li ticari uzay yolculuğu şirketi Virgin Galactic’in pilot ve yolcu eğitimlerinde kullanılıyor.

STM Banner

HAVELSAN, 2016 yılında uluslararası pazarlara açılmak ve ihracat gelirlerini artırmak için Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Quantum3D’yi satın almıştı.

Simülatör teknolojileri geliştiricisi Quantum3D, ortaya koyduğu hizmetlerle birçok uluslararası teknoloji şirketi için çözümler üretti.

Quantum3D/Independence IDX 80 Görüntü Üretici
Quantum3D/Independence IDX 80 Görüntü Üretici

Quantum3D, MANTIS simülasyon yazılımının da entegre edildiği IDX80 görüntü üreteci ürününü, ticari uzay yolculuğu hizmeti veren ABD’li Virgin Galactic’in kullanımına sundu.

Quantum3D’nin özgün ürünü olan Mantis simülasyon yazılımının da entegre edildiği IDX80 Görüntü Üreteci ile pilotlar ve yolcular;

  • Yerden yükseklik ve görüş hattı kesişme noktası testleri gibi görev için kritik öneme sahip fonksiyonları test etme imkanı buluyor.
  • Gerçeğe yakın özel efektler, sensörler, hava ve aydınlatma gibi unsurlar ile araca/kokpite aşinalık kazanıyor.

Şirket Yeni Siparişler Almaya Devam Ediyor

Quantum3D, IDX80 ürünü için yakın zamanda uzay çalışmaları yapan bir başka şirketten de yeni sipariş aldı.

Yaklaşık 2 ay içinde teslim edilecek yazılım, uzay yolculuğunun simülasyonunda kullanılacak. IDX80 Görüntü Üreteci sayesinde; sabit kanatlı havacılıktan silahlara ve topçu sistemlerine, denizcilikten otomotiv araştırma, geliştirme ve sürüş simülatörlerine, kara araçlarından sanal gerçekliğe kadar pek çok farklı simülasyon uygulaması hayata geçirilebiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN’dan Katar’a AW-139 Simülatörü İhracatı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu