Singapur 4 Adet Type-218SG için 1.8 milyar dolar harcıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Singapur Savunma Bakanlığı (MINDEF), Almanya’dan dört adet Type-218SG sınıf denizaltı tedarikinin maliyetinin yaklaşık 1.8 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen tarafından 9 Ocak’ta yayınlanan bir parlamento açıklamasında, Almanya’dan satın alınan Type-218SG sınıfı denizaltıların 1,8 milyar dolara mal olacağı doğrulandı. Yapılan açıklama, Singapurlu bir Parlamento üyesinin Singapur Cumhuriyeti Donanması için satın alınan dört adet Type-218SG gemisinin maliyetiyle ilgili sorularına yanıt olarak yapıldı.

STM Banner

Benzer platformları kullanan Türkiye ve Güney Kore’den örnekler veren Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen konuyla alakalı anlaşmayı sonuçlandırırken her denizaltının maliyetinin yaklaşık 450,84 milyon dolar olarak tahmin edildiğini belirtti.

Ek olarak Bakan; ”Yıllık bakım maliyetleri genellikle platformların sermaye maliyetinin %2 ile %3’ü kadar olur. Yeni filomuz önümüzdeki otuz yıl boyunca ülkemizin güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek.” ifadelerini kullandı.

Singapur’un Type-218 Denizaltı Alımı

Type-218SG denizaltıları, ihracat amacıyla Type-214 denizaltılarının kapsamlı bir şekilde elden geçirilmiş bir çeşidi konumundadır. Artan Çin tehdidinden dolayı Singapur tarafından Type-218SG projesi başlatılmıştır.

Singapur Cumhuriyeti Donanması denizaltı filosu, Alman deniz şirketi ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) tarafından inşa ediliyor. İlk iki denizaltı inşa sözleşmesi 2013’te TKMS’ye verildi, ardından 2017’de iki gemi daha satın almak için ek bir sözleşme yapıldı.

Geçtiğimiz aylarda TKMS, sırasıyla ‘Kusursuz’ ve ‘Şanlı’ olarak adlandırılan ikinci ve üçüncü Tip 218SG denizaltılarını denize indirdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunan Basını: “Asıl Tehdit Denizaltı Değil MİDLAS”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu