Sınırlarımızı HAVELSAN’ın geliştirdiği yapay zeka koruyacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Dördüncüsü düzenlenen Askeri Radar ve Sınır Güvenliği zirvesinde konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, yapay zeka temelli, otonom sistemlerin yoğun olarak bu konuda kullanılacağı teknolojileri anlattı.

Vizyon konuşmasında bir çok ilkleri geliştirdiklerine dikkat çeken Nacar, “Parmak izi tanıma teknolojisini üreten 7. Ülkeyiz. Deniz güvenliği için iki önemli proje geliştirdik. Otonom teknolojilerimiz sınırlarımızı koruyacak. Petrol boru hatlarını yerli yazılımla koruyoruz. Akıllı şehir konseptimiz güvenliği artıracak” diye konuştu.

STM Banner

Yapay zekanın ülke güvenliğine etkisi

Nacar konuşmasında “Yeni dönemin savaş konseptinin yeni nesil teknoloji ve algoritma ağırlıklı akıllı savaşlara evrileceği öngörüsü uzun süredir gündemdedir. Artık ülkelerin sahip oldukları uçak, tank, füze ve diğer konvansiyonel silah ve mühimmatların yanı sıra yüksek teknolojiye sahip insansız ve otonom özelliklerdeki araçların varlığı ve siber güvenlik meselesi büyük önem arz ediyor.

Son zamanlarda özellikle ülkeler arasındaki düzensiz göç hareketliliği ve siber saldırı tehditlerinin artışıyla birlikte yaşanan güvenlik endişesi; ülke ve sınır güvenliğinde kullanılan yapay zekâ sistemlerine olan ilgiyi artırmıştır.
Bu kapsamda; hâlihazırda kullanılmakta olan insansız hava araçları, yüz tanıma sistemleri, sınır hatlarına yerleştirilmiş akıllı bariyerler gibi yapay zekâ temelli sistemler ön plana çıkmaktadır.

HAVELSAN-ADVENT

Karmaşık sistemleri simüle edebilmek

Bu sayede; insani yetenekleri aşarak büyük ve karmaşık verileri kullanabilme ve anlamlandırabilme, kendi kendini düzeltebilme, insandaki bilişsel süreçleri simüle edebilme, karmaşık süreçleri etkili ve hızlı bir şekilde analiz ederek geri bildirim sağlayabilme gibi analitik yeteneklere sahip olan yapay zeka tabanlı çözümlerle çok disiplinli çalışmalar yürütülebilmektedir.

HAVELSAN neler yapıyor

HAVELSAN olarak komuta kontrol, bilgi ve iletişim teknolojileri ile simülasyon otonom teknolojileri gibi alanlarda yıllardır elde ettiğimiz değerli tasarım ve geliştirme tecrübemizle; askeri, kamu ve sivil sektöre yönelik gelişmiş ve güvenilir Ülke Güvenliği Sistemlerinde çözümler sunuyoruz.

Sınır güvenliği sistemlerimizle; ihtiyaç duyulan gelişmiş teknolojileri kullanarak ülkemiz sınırları boyunca, sınır devriyesini destekleme ve fiziksel gözetlemenin mümkün olmadığı alanlarda ihtiyaçlara cevap veriyoruz.

Özgün ürün ve çözümlerimiz sayesinde sahada konumlandırılan sensörlerden gelen bilgilerin toplanarak harita üzerinde izlenmesi ve güvenlik kameraları ile doğrudan entegrasyonun sağlanması için kritik öneme sahip fonksiyonları yerine getirebiliyoruz.

HAVELSAN Veri Dağıtım Sistemi

Denizcilik teknolojileri, akıllı şehir teknolojileri, otonom sistemler, biyometrik very teknolojileri kritik tesis güvenliği gibi alanlarda HAVELSAN olarak ülkemizin sınır güvenliğine katkı sağlıyoruz” dedi.

HAVELSAN ile karasuları gözlem altında

Denizcilik konusunda yapılanlara dikkat çeken HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, “HAVELSAN Sahil Gözetleme ve Radar Sistemimiz SGRS ile Gemi Trafik yönetim Sistemimiz HAVELSAN VTS, deniz yolu güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynuyor” dedi.

Akıllı şehirler

Sınır güvenliği bakımından bir başka önemli HAVELSAN konsepti ise Akıllı Şehirler ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi. Nacar bu konuda yapılan çalışmaları da şöyle anlattı:

HAVELSAN’ın sadece ülkemizde değil, dünya çapında bir görüntü ve video işleme teknolojisine sahip olduğunu söylersem aslında abartmış olmam. Zira, yapay zeka destekli görüntü işleme teknolojilerimizle akıllı şehir konseptimizde önemli ilerlemeler kaydettik. Türkiye’de pek çok büyükşehirde yapay zeka destekli video analitik ürünümüz Eyeminer ve merkezi video yönetim sistemimiz Orbit akıllı ve güvenli şehir konsepti kapsamında kullanılıyor.

Güvenlik ihlallerinin tespiti boyutuyla baktığımızda, akıllı olmayan kameraları bile merkezi bir yapıda akıllandıran sistemlerimizle şehirlerin güvenliğine önemli bir katkı yapmaya başladık. Görüntü ve video işleme tekniklerimizi en iyi kullandığımız Kent Güvenlik Yönetim Sistemi KGYS projesinde de yıllardır, 81 ilimizdeki güvenliğin sağlanmasında ve sınır güvenliğinde HAVELSAN mühendislik kabiliyeti önemli bir yer tutuyor.

KAPGAN

Otonom sistemler

Sınır güvenliğine katkı sunduğumuz bir başka teknoloji alanımız ise otonom teknolojiler. Ülkemizi ilk kez 2020 yılında tanıştırdığımız DİJİTAL BİRLİK Teknolojisi sayesinde hava, kara ve denizde otonom bir şekilde hareket edebilen, sürü algoritmaları ile görev yapabilen yüksek teknolojili insansız araç ailesine sahip olduk.

Çalışmalarına gece gündüz devam ettiğimiz ve 2 yıl gibi kısa bir sürede ciddi gelişmeler kaydettiğimiz bu teknolojide, insansız kara aracı BARKAN ve insansız hava aracı BAHA’dan sonra geçtiğimiz yıl insansız deniz aracı SANCAR ve insansız kara aracı KAPGAN’ı ürün ailemize dahil ederek çok önemli bir aşama kaydettik.
Bu noktada üstün keşif gözetleme kabiliyetine sahip insansız hava aracımız BAHA ve onunla koordineli şekilde görev yapabilen SANCAR, BARKAN, KAPGAN gibi deniz ve kara araçlarımızın da ülkemizin sınır güvenliği için gelecekte büyük bir öneme sahip olacağını düşünüyoruz”


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu