Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’ten Bayraktar TB2 tehdidi

Roketsan-ATMACA-Banner

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’ya ait Bayraktar TB2 SİHA’ların Sırbistan’ı gözetlediğini iddia ederek SİHA’ları düşürmekte tehdit etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan Ordusu’nun gerçekleştirdiği “Ateş Saldırısı 2024” adlı tatbikatın ardından gazetecilere açıklama yaptı.

STM Banner

Vucic, Kosova’nın geçen yıl satın aldığı Bayraktar TB2 SİHA‘ların 5 ve 20 Haziran’da Sırbistan yakınlarında uçuş gerçekleştirdiğini belirterek “Biz onlara avucumuzun içi gibi baktık, başka zaman olsaydı uzun süre havada kalmazlardı.” iddiasında bulundu.

Uçuşun yapıldığı bölgenin NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) kontrolü altındaki bir alan olduğunu belirten Vucic, KFOR’un kontrolündeki bölgeye saygı duyduklarını söyledi.

Kosova-Bayraktar-TB2
Kosova Ordusu’na ait Bayraktar TB2 SİHA

Vucic, bunun ülkesi için bir güvenlik sorunu teşkil etmediğini dile getirerek “Biz bu uçuşları analiz ettik. Elbette bu, ordumuzun yeteneklerini daha geniş anlamda gözetlemek için yapıldı.” diye konuştu.

Kosova, Vucic’in açıklamalarını kabul etmedi

Kosova Savunma Bakanı Maqedonci ise yerel basına yaptığı açıklamada, Vucic’in açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ifade etti.

Maqedonci, “Kosova Güvenlik Gücü bünyesinde Bayraktar SİHA’larıyla çalışan insansız hava sistemleri birimimiz var ve bunların operasyonları normal olarak Kosova Cumhuriyeti toprakları içerisinde, herhangi bir komşu ülkeyi gözetleme niyeti olmadan ve herhangi bir ülkenin hava sahasını ihlal etme niyeti olmadan gerçekleştiriliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sırbistan, 2008’de bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı hala kendi toprağı olarak görüyor.

Kosova ve Sırbistan, Avrupa Birliği arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için çözüm bulmaya çalışıyor.​​


AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu