SİSAMER Projesi’nde İkinci Faza Geçiliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri için yürütülen Siber Savunma Merkezi (SİSAMER) Projesi’nde, ikinci faza geçiliyor. İkinci fazla ilgili karar, çok yakında SSİK’te alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından gerçekleştirilen 3. Sektör Zirvesi kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Demir, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker ile birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

STM Banner

Başkan Yardımcısı Şeker, SavunmaSanayiST.com’un sorusu üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri için yürütülen SİSAMER Projesi’nin son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Şeker tarafından yapılan açıklamada, ”

SİSAMER Projesi’ni, belli fazlara ayırmıştık. Birinci fazını tamamladık ve son kabulünü yaptık. Oldukça başarılı bir noktaya geldi. Hem kullanıcımız olan Türk Silahlı Kuvvetleri, böyle bir merkeze sahip oldu. Yani TSK’nın sahip olduğu bütün bilişim altyapılarını koruyabilecek, takip edebilecek, öncesinde istihbarat analizi yapabilecek altyapıyı oluşturduk.

sisamer 2

Ayrıca, bu proje sayesinde biz 3 – 4 tane milli firmamızın ürünlerini kullanıma aldık. Kullandığımız ürünler, şimdi yurtdışına satılabilir hale geldi, olgunlaştı. Diğer kamu firmalarımız da rahatlıkla kullanabiliyor.

Şimdi ikinci faza geçiyoruz yakın zamanda. İnşallah önümüzde yapılacak ilk Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK)’nde, ikinci fazı onaya götüreceğiz. Yine benzer bir modelle gidiyoruz, burada da HAVELSAN ve STM gibi firmalarımızı sürükleyici firmalar, kamunun rahat edeceği büyük oyuncular olarak görüyoruz ancak onlara da biz hep şunu dikte ediyoruz; siz işte bu Siber Küme’deki 200 tane firmanın ürünlerini getireceksiniz. Öyle bir çözüm oluşturmuş durumdayız.

SİSAMER projemizin oldukça iyi durumda olduğunu söyleyebilirim.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: 3. Siber Güvenlik Sektör Zirvesi Gerçekleştirildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu