Şok iddia: F-35 ve F-15 verileri sızdırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD ordusuna ait F-35 ve F-15 savaş uçaklarına dair 250 GB’lık kritik verinin Telegram’da sızdırıldığı iddia edildi.

Çinli bilgi güvenliği uzmanları, yakın zamanda sızdırıldığı anlaşılan ve F-35 savaş uçağı ile hassas ABD silahlarına ait teknik bilgiler içerdiği iddia edilen belgelerin gerçek olabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Kendisinin Rus pilotu olduğunu iddia eden ve Telegram’da ‘Fighterbomber’ mahlasını kullanan kullanıcı, F-35 ve F-15’lere ilişkin indirilebilir veriler paylaştı.

250 GB’lık Veri Sızıntısı

Fighterbomber, 500 binden fazla abonesi olan kanalında verilerin bir kısmını 2 Temmuz’da, kalan kısmını ise ertesi gün yayınlandı. Bir Amerikan şirketinden 250 GB’lık ABD askeri verisi aldığını iddia etti.

Söylentilere göre, sızdırılan veriler arasında uçakların teknik özellikleri, bakım raporları ve operasyonel detayları bulunuyor. Bu tür hassas bilgilerin sızdırılmasının, ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atmakla kalmayıp, aynı zamanda müttefik ülkelerin de güvenliğini riske sokabileceği düşünülüyor.

Yaşanılan bu olay, siber güvenlik önlemlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Özellikle askeri alanda dijital bilgi güvenliğinin sağlanamaması, karşıt unsurların eline geçebilecek verilerin yaratabileceği tehlikeler açısından büyük risk taşıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu