Söyleşi: KALEKALIP İş Geliştirme Müdürü Türker Özcihan

Roketsan-ATMACA-Banner

KALEKALIP İş Geliştirme, Programlar, ve Stratejik Planlama Müdürü Türker Özcihan, şirketin faaliyetleriyle ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulundu. Özcihan, halihazırda KALEKALIP üretimi 100.000 adet ürünün sahada olduğunu vurguladı.

Edinilen bilgiye göre KALEKALIP, özellikle makinalı tüfek ve keskin nişancı tüfeği çözümleriyle öne çıkıyor. 5.56mm ila 40mm çap aralığında ürünler üreten şirket, manga seviyesindeki bir birliğin hemen hemen bütün hafif silah ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

STM Banner

Piyade Tüfeklerinde Geniş Ürün Yelpazesi

Türker Özcihan tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Stratejik hedefimiz, manga seviyesi bir birliğin bütün hafif silah ihtiyaçlarını karşılamak. Bu doğrultuda; değişik namlu boylarında KCR556, KCR762, MPT-76 ve KCR739 ürünlerimiz ile 5.56x45mm, 7.62x51mm, 7.62x39mm kalibre piyade tüfeklerindeki tüm ürün gamını kapsıyoruz.

Kale-Kalıp-2

Özellikle KCR556, sahada farklı kullanıcılar tarafından yoğun olarak kullanılıyor. KCR556’nın; 7.5”, 11” ve 14.5” namlu boyları mevcut. Kullanıcı taleplerine göre yeni namlu boyları geliştirebiliyoruz.

Hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ürünlerimiz aktif olarak kullanılıyor.

Bu piyade tüfeklerinin altına monte edilebilen KGL40 40mm Namlu Altı Bombaatar ürünümüz mevcut. Yine 40mm’lik Yüksek Hızlı Mühimmat kullanan KAGL40 Otomatik Bombaatar’ımız şu anda aktif olarak sahada kullanılıyor. Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki bu çaptaki bombaatarların büyük çoğunluğu, bizim üretimimiz.

KGL-40-Kale-Kalıp
KGL-40

Ayrıca bu bombaatarlarımız, zırhlı araçlardaki uzaktan komutalı silah sistemleri tarafından da kullanılıyor.

Keskin Nişancı Tüfeği Ürün Ailesi

Keskin nişancı ürün grubumuz mevcut. Son yıllarda kullanımı doktrin değişiklikleri sebebiyle artan 7.62x51mm NATO mühimmatı kullanan KMR762 Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği de ürün gamımızda bulunuyor.

Ayrıca, KSR50 12.7mm (50.cal) Anti-Materyal ve KSR338 .338 Lapua Magnum Anti-Personel mühimmatı kullanabilen sürgülü (Bolt-Action) sistemde Keskin Nişancı Tüfekleri’mizi, kullanıcılarımızın hizmetine sunmuş durumdayız.

Kale-Kalıp-Keskin-Nişancı-Tüfeği

Milli Makinalı Tüfekler Envantere Giriyor

Makinalı tüfek alanında da önemli ürünlerimiz bulunuyor. KMG556 olarak isimlendirdiğimiz 5.56X45mm Hafif Makinalı Tüfeği’mizin kalifikasyonunu, 3 farklı kullanıcı ile beraber yaklaşık 300.000

fişek atarak ve NATO standardı 34 farklı testi geçerek tamamladık. Şu anda seri üretim fazı devam ediyor ve bu yıl içerisinde, teslimatlarına yoğun bir şekilde başlamayı planlıyoruz.

KMG556, kalifikasyon faaliyetleri başarıyla tamamlanan Türkiye’nin ilk 5.56x45mm’lik makinalı tüfeği oldu. Ayrıca şu anda daha da hafifletilmiş versiyonu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor ve ağırlığını 5.5-6 kilograma kadar düşürmeyi planlıyoruz.

Kale-Kalıp-Makinali-Tüfek

Bunun yanında, hafif makinalı tüfeğimizin 7.62x51mm’lik versiyonu üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Prototip çalışmasını tamamladık, kalifikasyon ve seri üretim faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından onu da önümüzdeki yıl devreye almayı planlıyoruz. Şu anki ağırlığı 8-9 kilogram civarında, bu makinalı tüfeğimizin de hafifletilmiş versiyonu için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kale Kalıp Üretimi 100.000 Adet Tüfek ve Bombaatar Sahada!

Şu anda sahada, 100.000 adetten fazla tüfeğimiz ve bombaatarımız mevcut. Sahadaki 50.cal Anti-Materyal Keskin Nişancı Tüfeklerinin birçoğu bizim üretimimiz. Tüm kullanıcılar tarafından kullanılıyor.

Buna ilaveten yurt dışı pazarda, özellikle KMR762 Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği ve KMG556 Hafif Makinalı Tüfeğe çok büyük bir ilgi mevcut. Her ikisinden de belli miktarda ihracat gerçekleştirmiş durumdayız. Bu miktarın da önümüzdeki aylarda artmasını bekliyoruz.

Türker-Özcihan-2

Afrika, Uzak Doğu ve Güney Amerika bölgelerinde ürünlerimiz aktif olarak kullanılıyor. Bunun yanında zırhlı personel taşıyıcılar ile birlikte çeşitli ülkelerde de ürünlerimiz kullanılıyor.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Kale Kalıp’tan KMR762 Keskin Nişancı Tüfeği İhracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu