SSB Görgün BAE’deki Türk savunma sanayii ürünlerini açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri, Türk savunma sanayii ürünlerini kullanıma almaya devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SAHA – EDGE Savunma Sanayii Buluşması, bugün Ankara’da gerçekleştiriliyor. Etkinlik kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. Haluk Görgün, iki ülke arasındaki savunma sanayii iş birliği hakkında önemi açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Türk savunma sanayiinin son yıllardaki atılımıyla platform ve sistemlerin tasarımı, geliştirmesi ve üretilmesinde önemli aşamalar kaydettiğini vurgulayan Görgün, “Türkiye, bugün savunma sanayiinde dünya devleriyle yarışır konuma gelmiştir. Savunma sanayiinde bazı alanlarda dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz, bazı alanlarda rekabetçi ürünler geliştiriyoruz.” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Türk savunma sanayii ürünleri

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin savunma sanayii iş birliğine değinen Başkan Görgün, kritik açıklamalarda bulundu. Görgün tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Biz Birleşik Arap Emirlikleri’nde Tawazun Konseyi, Edge ve IGG gibi kurum kuruluşlar ile yakın işbirliği içindeyiz. Geçmişteki başarılı işbirliklerimize bakacak olursak:

AKINCI-İHA-230

Hava Araçları

Baykar Şirketimizin en önde gelen platformları olan TB-2 ve Akıncı SİHA platformları konusunda hali hazırda devam eden işbirliğimiz nicelik ve nitelik itibariyle başka hiçbir ülke ile yapmadığımız büyüklükte bir işbirliğidir;

Kara Araçları

FNSS tarafından yıllar önce teslim edilen Dhabyan ZMA’lar, BMC’nin Kirpi-Vuran araçları; Türkiye’den Otokar Şirketimiz ile Tawazun ve Edge’in müşterek şirketi AL Jasoor tarafından ortak üretilen RABDAN 8×8 zırhlı personel taşıyıcılar Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu’na güç katmıştır. Bu işbirliğinin üretilecek yeni araçlarla devam edeceğine inanıyorum.

MRTP-16

Deniz Araçları

Yonca Onuk Tersanesi’nin MRTP-16 sahil güvenlik botları ve Aselsan’ın STAMP Silah Sistemleri Birleşik Arap Emirlikleri donanmasına güç katmıştır. Önümüzdeki dönemde daha büyük platformlarda ortaklık yapmak konusunda istekli olduğumuz belirtmek isterim. Bu bağlamda önümüzdeki günlerde Abu Dhabi’de bir deniz çalıştayı gerçekleştireceğimizi ifade etmek isterim.

Akıllı Silah Sistemleri

Roketsan’ın lazer güdümlü Cirit ve MAM-L, 230 süpersonik balistik füzeleri ile Aselsan’ın Tolun akıllı mühimmatı ile MKE’nin roket, bomba ve diğer silahları işbirliği yaptığımız konuların başında gelmektedir.

ASELSAN TOLUN

Biz EDGE’nin 4 grupta topladığı faaliyet alanlarının her birinde ticaretten ziyade kader ortaklığı yapmak istiyoruz. Bu bağlamda hem iki ülkenin gelecekteki ihtiyaçlarını hem de üçüncü ülkelerin ihtiyaçlarını birlikte karşılamayı öneriyoruz.

EDGE’in 20’den fazla şirketinin her birinin bir mükemmeliyet merkezi olduğunu ve bu bağlamda bizim teknoloji odaklı şirketlerimiz için en doğru partnerler olduklarını biliyoruz. Bu itibarla bu çalıştay gelecekteki olası işbirliklerinin tespit edilmesi açısından hayati önem taşımaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu