Suriye’deki petrol ateşini milli güdüm kitleri yaktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından dün gece boyunca Suriye’deki PKK/YPG terör örgütü hedeflerine gerçekleştirilen hava harekatlarında, milli güdüm kitleri kullanıldı.

Suriye’nin kuzeyindeki PKK/YPG terör örgütü hedeflerine yönelik olarak dün Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından SİHA’lar ile başlatılan hava harekatları, gece saatlerine Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F-16’ların da dahil olmasıyla artan tempoda devam etti.

STM Banner

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre F-16’lar; Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerindeki 30’dan fazla terör hedefini imha etti. İmha edilen terör hedefleri arasında; depo, barınak ve petrol tesisleri çoğunluğu oluşturdu.

Petrol ateşini milli güdüm kitleri yaktı

Öte yandan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16’lar tarafından vurulan PKK/YPG kontrolündeki petrol tesislerinde çıkan yangınlar, gece boyunca devam etti. Milli Savunma Bakanlığı, “icra edilen harekâtlarda azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir.” açıklamasında bulundu.

F-16’lar tarafından harekatta, ASELSAN, Roketsan ve, TÜBİTAK-SAGE gibi Türk savunma sanayii şirketleri tarafından milli imkanlarla geliştirilen; HGK, LGK, KGK, GÖZDE ve TEBER güdüm kitlerinin kullanıldığı değerlendiriliyor. Mark serisi genel maksat bombalarına hassas vuruş yeteneği kazandıran milli güdüm kitleri, aynı zamanda 12 ila 110 kilometreye kadar menzil artışı da sağlıyor.

Son olarak yaklaşık 2 ay önce, ASELSAN GÖZDE Güdüm Kiti’nin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği duyurulmuştu.

HGK-82

GÖZDE Güdüm Kiti

Harp başlığı olarak Mk-82 bombasını kullanan GÖZDE Güdüm Kiti, GPS/INS navigasyon sistemleri ve lazer arayıcı başlık ile 3 metreden hassas vuruş kabiliyetine sahip. Yüksek hızla seyir halindeki hareketli hedefleri de vurabilen GÖZDE, ayarlanabilir yükseklikte infilak edebiliyor.

Öte yandan yine dün gece gerçekleştirilen harekatta, TÜBİTAK-SAGE ile MKE A.Ş. tarafından geliştirilen NEB Sığınak Delici Bomba’nın da kullanıldığı değerlendiriliyor.

Güdüm kitlerine ilaveten gün boyunca SİHA’lar tarafından gerçekleştirilen hava harekatlarında, Roketsan tarafından tasarlanan ve üretilen MAM-L, MAM-C ve MAM-T akıllı mühimmatları da aktif rol oynadı. Çok sayıda hedef, MAM serisi mühimmatlarla imha edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu