T129 ATAK ve T929 ATAK-II Helikopterlerinde Son Durum

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından geliştirilen T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri (ATAK-II)’nin montaj faaliyetleri devam ediyor. ATAK-II’de gelinen son aşama incelendi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, basın mensuplarıyla bir araya gelerek projelerdeki son duruma değindi. Basın buluşması kapsamında basın mensupları, TUSAŞ üretimi hava araçlarının hangarlarını gezerek projelerde gelinen son aşamaları canlı bir şekilde görme fırsatı yakaladılar.

STM Banner

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nde Montaj Başladı

Yapısal parça ürerimi tamamlanmak üzere olan T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin montaj faaliyetleri devam ediyor. Helikopterin ön ve orta gövdeleri birleştirilirken, üretimi tamamlanan ve gövdenin hemen yanıbaşında bulundan kuyruk kısmının da yakında montajının tamamlanması planlanıyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ATAK-II’nin bu yıl içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştireceğini ve 2025 yılında ise kullanıcısına teslim edileceğini açıkladı.

T129 ATAK helikopterine göre oldukça büyük olduğu görülen ATAK-II, AH-64 Apache Taarruz Helikopteri ile benzer ebatlara sahip.

T129-ATAK

Öte yandan ATAK-II prototipinde kullanılacak motorlar ise henüz teslim edilmedi. Motorların, Türkiye’ye teslim edilmek üzere Ukrayna tarafından paketlendiği öğrenildi. ATAK-II’de, Mi-17 helikopteri tarafından da kullanılan iki turboşaft motor kullanılacak ve helikopter 10+ ton azami kalkış ağırlığın sahip olacak.

T129 ATAK’ta Üretim Devam Ediyor

Öte yandan TUSAŞ, Türkiye’nin ilk taarruz helikopteri olan ve İtalya ile ortak geliştirilen T129 ATAK’ın da üretim faaliyetlerine devam ediyor. Şu ana kadar Türk güvenlik güçleri tarafından siparişi verilen 83 adet helikopterden 74’ü teslim edilirken, yakında Jandarma’ya 3 adet helikopter daha teslim edilecek.

İhracat faaliyetleri kapsamında ise TUSAŞ, bu yıl 4 adet ATAK helikopteri teslimatı gerçekleştirecek. Helikopterlerin 2 adedi Filipinlere, 2 adedi ise Nijerya’ya teslim edilecek. Nijerya’nın ATAK helikopterlerinde, milli imkanlarla geliştirilen 20mm Burun Topu bulunacak.

Ayrıca TUSAŞ’ın daha önce Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettiği T129 ATAK FAZ-I helikopterleri de modernize ediliyor. Moderniz edilen helikopterler, FAZ-II standardına yükseltiliyorlar. ATAK Projesi kapsamında bir FAZ-III konfigürasyonu olmayacak.

Şirket, aldığı lisans hakkı kapsamında 2028 yılına kadar ATAK helikopteri üretimine devam edebilecek. 2028 yılından sonra bu sınıfta bir taarruz helikopteri olması durumunda ise özgün bir platform geliştirilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu