TSK ve İçişleri’nden depremde 2880 sorti uçuş

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri ile İçişleri Bakanlığı’na ait nakliye uçakları ile helikopterler, deprem sebebiyle toplamda 2714 sorti gerçekleştirdi.

Kahramanmaraşlı depremler sebebiyle kurulan hava yardım köprüsü, depremin yaralarını sarmak amacıyla bölgeye yönelik personel ve malzeme nakliyesinde önemli roller üstlenmeye devam ediyor. Şu ana kadar güvenlik birimlerine ait hava araçları, bu amaçla 3000’e yakın sorti gerçekleştirdi.

STM Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri; A400M, C130, CN235, KC-135 ve ATR-72 uçakları ile S70, AS532 ve CH47F helikopterleriyle oluşturulan hava yardım köprüsünde ana rolü oynuyor. Şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri, 63 uçakla 707 sorti; 57 helikopter ile ise 710 sorti gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait S70 ve Mi17 helikopterleri de çok aktif bir şekilde bölgede uçuşlarını sürdürüyor. Jandarma envanterindeki 34 helikopterle toplam 1297 sorti yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü envanterindeki 16 hava aracı ise toplamda 166 sorti uçuş gerçekleştirdi.

Hızlı Haritalama Podu Entegreli Bayraktar TB2 Taktik İHA

İHA’lar yüzlerce saattir bölgede

Şu ana kadar sadece güvenlik güçlerine ait hava araçları ile 3000’e yakın sorti uçuş gerçekleştirildi. Öte yandan güvenlik birimleri ile BAYKAR ve TUSAŞ envanterindeki insansız hava araçları da depremin ilk saatlerinden beri bölgede bulunuyorlar. AKINCI, BAYRAKTAR TB2 ve ANKA tipi İHA’lar ile koordinasyon ve hasar tespiti maksatıyla uçuşlar devam ediyor.

Öte yandan BAYRAKTAR TB2, ‘Hızlı Haritalama Podu’ aracılığıyla bölgedeki yıkımın etkilerinin ortaya dökülmesinde aktif rol oynuyor. AKSUNGUR İHA ise baz istasyonu faydalı yüküyle bölgede.

Edindiğimiz bilgilere göre; sadece BAYKAR’ın İHA’ları, 800 saate yakın uçuş gerçekleştirdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu