Türkiye İle Ukrayna Arasında Mi-17 Anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk THK Teknik A.Ş. ile Ukraynalı Ukrspetsexport temsilcileri arasında, Mi-17 helikopterleri için bir bakım merkezi kurulması hususunda sözleşme imzalandı.

Ukrayna Devlet Şirketi Ukrspetsexport, geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleştirilen 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21)’na katılım sağladı. IDEF’21 esnasında Ukrspetsexport ile THK Teknik A.Ş. arasında, Mi-17 Genel Maksat Helikopteri için Türkiye’de bir bakım merkezi kurulması amacıyla sözleşme imzalandı.

STM Banner

2018 yılında Ukrspetsexport, Jandarma Genel Komutanlığına ait 17 adet Mi-17 helikopterlerinin onarımı için açılan 40 milyon ABD Doları değerindeki ihaleyi kazanmıştı.

Ukrspetsexport Genel Müdürü Vadym Nozdrya, “Askeri-teknik alanda ülkelerimiz arasındaki işbirliği son zamanlarda yeni bir kalite düzeyine ulaştı ve Ukrayna-Türk stratejik ortaklığının ana unsurlarından biri olmaya devam ediyor.” dedi.

Mi-17 Genel Maksat Helikopteri

mi-17
Jandarma Mi-17 Helikopteri

Mil Mi-17 ya da Mi-8MT (NATO: Hip H), 1960’lı yıllardan itibaren geliştirilen ve 1977 yılında servise alınan bir Genel Maksat Helikopteridir. 12.000 adetten fazla üretilen Mi-17, 50’den fazla ülke tarafından kullanılmıştır.

Türkiye, Mi-17’leri 90’lı yıllarda tedarik etmiş ancak çeşitli sorunlardan dolaylı tatbikat, eğitim, yaralı tahliye gibi geri hizmet görevlerinde kullanmıştır. Hatta geçmişte Türkiye ile Rusya arasında bu helikopterlerin modernizasyonu ile ilgili bir kriz de çıkmıştır.

THK Teknik A.Ş.

THK Teknik A.Ş. Türkiye Cumhuriyeti’nde sivil ve askeri hava platformlarının bakımında öne çıkan kuruluşlardan biridir.

Şirket, 1925’ten beri (farklı isimler altında) varlığını sürdürmektedir ve maksimum kalkış ağırlığı 5700 kg’ın üzerinde olan uçakların bakımından planör ve helikopterlerin onarımına kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır.

Dört hangara, hat istasyonlarına, sürekli artan sayıda atölyeye ve deneyimli personele sahiptir. THK Teknik A.Ş., Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden SHY-145 ve SHY-147 izinleri ile sertifikalandırılmıştır.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI İHA’nın Teslimatı Başlıyor

AKINCI İHA’nın Teslimatı Başlıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu