Türkiye’nin 2024 yılı savunma bütçesi rekor artışa gebe

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin 2024 yılı savunma bütçesi ve Türk savunma sanayiinin gelecek döneme ilişkin ihracat hedefleri açıklandı. Türkiye, 2024 yılında savunmaya daha fazla bütçe ayıracak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi Basın Bilgilendirme ve Bütçe Bağlama Toplantısı”na katıldı. Yılmaz, 2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde, bütçe giderlerinin 11 trilyon 89 milyar lira, bütçe gelirlerinin ise 8 trilyon 437 milyar lira olacağının tahmin edildiğini bildirdi.

STM Banner

Savunma sanayii ekosisteminin dışa bağımlılığını asgari seviyeye indirecek şekilde güçlendirmek gayesiyle hareket ettiklerinin altını çizen Yılmaz, Savunma Sanayii Destekleme Fonu için ayrılan kaynak da dahil edildiğinde savunma ve güvenlik sektörü için 2024’te 1 trilyon 133.5 milyar lira ödenek tahsis edildiğini bildirdi.

40.5 milyar dolarlık bütçe

Bahsi geçen savunma ve güvenlik bütçesi, bugünün kuru ile yaklaşık 40.5 milyar ABD Doları’na tekabül ediyor. Türkiye, 2023 yılında savunma ve güvenlik yaklaşık 16 milyar dolar ayırmıştı. Şu an için savunma bütçesindeki dolar bazında artış, yaklaşık %250 bandında.

AKINCI

Savunma sanayii ihracatında yeni hedef 11 milyar dolar

Türkiye’nin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarını milli teknolojilerin ve yeteneklerin azami ölçüde kullanımını temin ederek karşılamayı, savunma ve havacılık sanayinin rekabetçiliğini küresel ölçekte artırmayı, savunma sanayinde edinilen kabiliyetlerin sivil sektöre yayılımını da sağlayarak ülke için önemli ekonomik değer üreten bir seviyeye taşımayı hedeflediklerini anlatan Yılmaz, “Savunma sanayi ihracatının 6 milyar dolardan 11 milyar dolara çıkarılması sağlanacak, savunma sanayi yerlilik oranı yüzde 80’den 85’e yükseltilecektir.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Türkiye’nin 2023 yılı savunma sanayii ihracatının, planlandığı gibi 6 milyar dolar mertebesine ulaşması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu