Türkiye’nin İlk Metre Altı Gözlem Uydusu İMECE Yıl Sonuna Hazır

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK Uzay Enstitüsü tarafından geliştirilen ve tüm aşamaları Türkiye’de tasarlanıp üretilen İMECE uydusu, 2022 yılının son çeyreğinde uzaya fırlatılmak üzere hazır hale gelecek.

Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamaya göre ilk metre altı çözünürlüklü milli gözlem uydumuz olma özelliğini taşıyan İMECE, bu yılın son çeyreğinde uzaydaki yolculuğuna hazır olacak.

STM Banner

Bakan Varank, Twitter hesabından, Kahramankazan’daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerinde gerçekleştirilen “Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni”nin ardından, TUSAŞ bünyesindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ne gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, gece mesaisi yapan TÜBİTAK UZAY çalışanlarının yanına uğradığını belirten Varank, “Türkiye’nin sıfırdan tasarlayıp ürettiği ilk metre altı çözünürlükteki milli gözlem uydusu İMECE, 2022’nin son çeyreğinde uzaya gönderilmek üzere hazır olacak.” ifadesini kullandı.

Yer Testleri Devam Ediyor

AA tarafından aktarılan habere göre Varank, güneş paneli açılma testleri için hazırlıkların yapıldığı İMECE uydusunun uçuş modelini inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Uydunun güneş paneli açılma testleri de başarıyla tamamlandı.

Uydunun Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılamak üzere İMECE Altyapı Projesi’nde geliştirilen alt sistemlerle uzaya gönderilerek kritik uzay teknolojilerinde yurt dışı bağımlılığın en aza indirilmesi hedefleniyor.

Özellikle görüntüleme, haberleşme, uydu yönetim ekipmanı (uçuş bilgisayarı), elektrikli itki, güç ve yönelim belirleme alt sistemlerinin milli imkanlarla geliştirilmesiyle, yurt içi ve yurt dışı pazarında yer alacak katma değeri yüksek ticari ekipmanlara sahip olunacak.

2023’ün İlk Çeyreğinde Fırlatılması Hedefleniyor

TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen İMECE uydusunun yılın son çeyreğinde yer testlerini tamamlaması ve 2023’ün ilk çeyreğinde fırlatılması planlanıyor.

Türkiye’nin Uzaydaki Üçüncü Askeri Uydusu

İMECE, Türkiye’nin uzaydaki üçüncü askeri uydusu olma özelliğini taşıyacak. Uydunun en az 5 yılda operasyonel olarak görev icra etmesi hedefleniyor. İMECE, siyah beyaz olarak metrealtı çözünürlükte, 4 metre çözünürlükte ise renkli görüntü alabilecek.

TÜBİTAK 1007 Programı kapsamında desteklenen İMECE Uydu Projesi, 2017 yılında başlamış olup, 2022 yılında Uydunun fırlatılması hedeflenmektedir. İMECE Uydusu sayesinde Türkiye kendi elektro-optik kamerası ile metrealtı çözünürlüklü görüntüler elde edebilecektir.

ÖNERİLEN İÇERİK: GÖKTÜRK-1 İstihbarat Uydusu’na Süveyş Kanalı görevi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu