Türkmenistan’ın M-346FA Hafif Taarruz Uçakları Trabzon’da

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkmenistan’a ait M-346FA Hafif Taarruz Uçakları’nın Trabzon Havalimanı’na iniş gerçekleştirmesi, bölge halkında merak uyandırdı.

Geçtiğimiz gün sabah saatlerinde Trabzon Havalimanı’na, 3 adet savaş uçağı iniş yaptı. Yabancı bir ülkeye ait boyamaya sahip uçaklar, bölge halkında merak uyandırdı. Söz konusu savaş uçaklarının, Türkmenistan tarafından İtalya’ya sipariş edilen M-346FA’lar olduğu ve yakıt ikmali için Trabzon’a iniş yaptıkları öğrenildi.

STM Banner

İtalya Senatosu, Mayıs 2022’de Türkmenistan’a 4 adet M-346FA Hafif Taarruz Uçağı ve 2 adet M-346FT Jet Tekamül Uçağı satışını onaylamıştı. Yaklaşık 293.1 milyon Euro değerindeki satış kapsamında Türkmenistan, savaş uçaklarını teslim almaya devam ediyor. İlk uçaklar, geçtiğimiz yıl Eylül ayında Türkmenistan’a teslim edilmişti. İkinci ve son parti uçaklar ise dün teslim edildi.

Dün yapılan teslimat ile birlikte Türkmenistan’a yönelik M-346 teslimatlarının tamamlandığı üzerinde duruluyor. M-346FA Hafif Taarruz Uçakları, hava-yer görevlerine ilaveten taşıdıkları füzeler ile hava-hava görevlerini de etkin bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Uçağın birincil sensörü, çok modlu Grifo-M-346 radarının Leonardo tarafından M-346FA için geliştirilen ve özel olarak optimize edilmiş bir varyantıdır. Ayrıca M-346FA, geniş bir havadan havaya ve havadan yere mühimmat yelpazesine (IR / RF / Lazer / GPS Güdümlü) sahiptir. M-346’nın eğitim versiyonu ise şu anda İtalya, Singapur, İsrail ve Polonya Hava Kuvvetleri’ne hizmet vermekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu