TUSAŞ’tan 500 milyon dolarlık yerlileştirme hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), özgün hava platformlarını yüksek yerlilik oranı ile milli havacılık ekosistemine kazandırmak için çalışmalarına hızla devam ediyor.

TUSAŞ, 250 civarında yerli ve milli firma ile toplam 600’ün üzerinde hava aracı komponentinin yerlileştirme çalışmalarını sürdürüyor. Böylece çalışmalar tamamlandığında, önümüzdeki yıllarda toplam 500 milyon ABD Doları değerinde bir hacimde yurtdışı tedarikinin önüne geçilmiş olacak. İlk etapta bu yıl sonuna kadar 100’e yakın komponent yerlileştirilmiş olacak.

STM Banner

TUSAŞ, yüksek teknoloji ürünler için mühendislik ve teknik konularda Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra üretim süreçlerinden nihai ürünün testlerine kadar tüm aşamalarda yardımcı sanayiinin gelişmesine katkıda bulunuyor.

Yapısal bileşenlerin yanı sıra hava platformunun kritik parçalarını kendi mühendisleri tarafından geliştirmeye devam eden TUSAŞ, diğer taraftan hammaddeden, ihtiyaç duyulan parçanın üretimine birçok aşamada yerli yardımcı sanayinin gelişimini destekliyor.

T129 ATAK

Bu kapsamda alt sistem, ekipman, malzeme alanında çalışmalar yürüten TUSAŞ; GÖKBEY, HÜRJET, HÜRKUŞ, MMU, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, ANKA, AKSUNGUR, T129 ATAK ve T70 Genel Maksat Helikopteri gibi özgün ve milli projelerinde, hidrolik sistemlerinden güç sistemlerine, yangın söndürme sistemlerden yakıt tankına, iniş takımlarından iklimlendirme sistemlerine, aydınlatma ünitelerine geniş yelpazede yerlileştirme faaliyetleri gerçekleştiriyor. Böylelikle Türk havacılık ekosisteminin, tam bağımsız bir şekilde gelişmesini hedefliyor. 2021 sonu itibarı ile özgün hava platformlarına yönelik 100’e yakın komponentin yerlileştirme aşamaları tamamlanacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: SSB’den HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ müjdesi

SSB’den HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ müjdesi

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu