Ukrayna’dan MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ve TB2 S/İHA Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın Türkiye’den ithal edeceği MİLGEM ADA Sınıfı Korvetlerin inşasının başladığını duyurdu.

Ukrayna Donanma Günü töreni kapsamında Odessa Limanı’nı ziyaret eden Zelenskiy, Ukrayna’nın ilk ADA Sınıfı Korveti’nin inşasının 2023 yılı sonunda biteceğini belirtti.

STM Banner

İlk ADA Sınıfı Korvet’in inşasının Türkiye’de çoktan başladığını belirten Zelenskiy, Ukrayna’ya ait olacak korvetin inşasının Ukrayna topraklarında tamamlanacağını vurguladı.

Zelenskiy: “Türk dostlarımız Ukrayna Donanmasının gelişimi için bizi aktif bir şekilde destekliyor. Modern korvetimizin ilk gövde parçası Türkiye’de üretilmeye başlandı. Geri kalanları ise 2023 yılı sonuna kadar Ukrayna’da tamamlanacak.”

Ukrayna Donanmasının Bayraktar TB2’leri

Zelenskiy aynı zamanda Ukraynalı S/İHA operatörlerinin eğitimlerinin de tamamlanmak üzere olduğunu belirterek Ukrayna Donanmasına ait Bayraktar TB2 S/İHA teslimatlarının yakın gelecekte gerçekleşmesini beklediklerini kaydetti.

Ukrayna Donanmasının, Bayraktar TB2 SİHA’ların yanında çok sayıda Roketsan üretimi MAM-L mühimmatı teslim alacağı tahmin ediliyor. Daha önce de Ukrayna Hava Kuvvetleri, 6 adet Bayraktar TB2 SİHA ile yüksek miktarda MAM-L mühimmat tedarik etmişti. Ukrayna, 40 adetten fazla SİHA daha tedarik etmeyi amaçlıyor.

Ukrayna Bayraktar TB2
Ukrayna Donanması İçin Üretilen Bayraktar TB2 S/İHA

Ukrayna Donanmasının teslim alacağı TB2’lerin daha uzun kontrol menzili gibi geliştirilmiş özelliklere sahip olacağı da biliniyor.

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport, Baykar Savunma ile 6 adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), iki kontrol istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat tedarikiyle ilgili 69 milyon dolar değerindeki bir anlaşmayı 2019 Ocak ayında imzalamış, Baykar Savunma ise sadece 2 ay içerisinde teslimatları gerçekleştirmişti.

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet İhracatı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve beraberinde STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de bulunduğu Türk heyeti, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret düzenlemişti. Ziyaret kapsamında; tasarımı ve üretimi Türk mühendislerine ait olan Milli Gemi (MİLGEM) ADA Sınıfı Korvetlerin, Pakistan’dan sonra Ukrayna’ya da ihracatı yönünde anlaşma imzalandı.

Edinilen bilgiye göre; 4 veya 5 adet korvet tedarik etmeyi planlayan Ukrayna; ilk korvetin Türkiye’de, ikinci korvetin ise Ukrayna merkezli Ocean tersanesinde üretilmesinde karar kılmıştı.

İlk geminin inşasında uygulanacak formül ise 50:50 olarak belirtiliyor. Geminin gövdesi Türkiye’de inşa edilecek. Daha sonra inşası tamamlanmayan gemi Ukrayna’ya sevk edilecek. Geminin Ukrayna’daki inşası sırasında Türk teknisyenler de yer alacak.

Ukrayna MİLGEM Korveti
Ukrayna’ya MİLGEM ADA Sınıfı Korvet İhracatı

Ukrayna Donanması’na teslim edilecek MİLGEM savaş gemileri; Ukrayna’nın, Azak Denizi ve Karadeniz’deki deniz hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla kullanılacak. Denizaltı savunma harbi amacıyla geliştirilen ADA Sınıfı Korvetler, envanteri oldukça eski gemilere ev sahipliği yapan Ukrayna Donanmasına güç katacak.

Ukrayna Donanması, MİLGEM Korvetleri ile Rusya Donanmasına karşı bölgede önemli bir kabiliyet artışı yaşayacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin motoru için Ukrayna seçildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Ukrayna medyası

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu