Ukrayna’nın Leopard tanklarını alacağı tarih netleşti

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Almanya yapımı Leopard tanklarının Ukrayna’ya verilmesi konusunda yeni ülkelerin koalisyona katılacağını belirterek, “İlk Leopard tankları martta Ukrayna’ya gidecek.” dedi.

Brüksel’deki NATO karargahında toplanan NATO savunma bakanlarından Blaszczak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukraynalı askerlerin Leopard tankları için eğitiminin Polonya’da sürdüğünü söyledi.

STM Banner

Blaszczak, Polonya olarak Ukrayna’ya askeri ve insani yardım konusunda adımlar attıklarının altını çizerek, “Aynı zamanda Polonya ordusunu da güçlendiriyor ve modern ekipmanlarla donatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Polonya’nın Ukrayna’yı desteklemeyi sürdüreceğini vurgulayan Blaszczak, “Leopard tanklarının Ukrayna’ya verilmesi konusunda yeni ülkeler koalisyona katılacak. İlk Leopard tankları martta Ukrayna’ya gidecek.” diye konuştu.

K2 "Black Panther"
K2 “Black Panther”

Kısa süre önce Güney Kore ile 1000 adet K2 Black Panther Ana Muharebe Tankı tedarikine yönelik sözleşme imzalayan Polonya, 10 adetlik ilk parti K2 Tankını Aralık 2022’de teslim almıştı.

K2 Ana Muharebe Tankı

Güney Kore, K2 tanklarını Polonya’ya iki aşamada teslim edecek. İlk aşamada 180 tankın teslimatlarına bu yıl başlanılacak ve ikinci aşamada ise K2PL standardında 800’den fazla tankın üretimi, 2026 yılından itibaren Polonya’da başlayacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu