Ukrayna’nın MİLGEM Korveti siparişi 4’e yükseliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, Türkiye’ye verdiği MİLGEM Korvet siparişini dörde yükseltme yolunda. İlk iki korvetin inşa faaliyetleri, halihazırda Türkiye’de devam ediyor.

Ukrayna, 2020 yılında Türkiye’ye MİLGEM Korveti siparişi vermişti. Kesin siparişi verilen korvet, STM ana yükleniciliğinde Türkiye’de inşa ediliyor. Türkiye’de inşa edilen Hetman İvan Mazepa Korveti, geçtiğimiz yıl düzenlenen törenle denize indirildi.

STM Banner

Tören sırasında, Ukrayna’nın 2’nci MİLGEM Korveti siparişini verdiği de öğrenildi ve onun da sac kesim töreninin icra edilmesiyle inşa faaliyetleri başladı. SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; Ukrayna, Türkiye’ye verdiği MİLGEM Korveti siparişini 4’e yükseltme yolunda.

Konuyla ilgili olarak Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Naval News’e konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bodnar tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye ile yakın iş birliğimizin savunma kabiliyetlerimiz üzerinde önemli bir etkisi var. Geçen yıl ilk Korveti suya indirdik ve ikincisi de burada inşa ediliyor.

Ukrayna MİLGEM

Ağustos ayının ortasında omurga yerleştirme törenini gerçekleştirmeyi ve bazı mürettebatın da ilk Korvet üzerinde çalışmaya başlamasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İlave 2 Korvet Siparişi Daha Geliyor

Öte yandan Ukrayna, Türkiye’ye ilave 2 adet daha MİLGEM Korveti siparişinde bulunmaya hazırlanıyor. Sipariş edilecek 2 yeni korvete değinen Vasyl Bodnar, “Daha önce 4 korvet üzerinde imzalanmış bir memorandumumuz var ve bu cephedeki duruma bağlı. İnşaların nasıl devam edeceğini ve bizim nerede yapabileceğimizi göreceğiz. Ukrayna tersanelerinde de inşaya devam etme fikri vardı. Ancak bugün askeri faaliyetler ve tehlike nedeniyle büyük olasılıkla burada, Türkiye’de inşa edilecekler.” dedi.

MİLGEM Korveti için Ukraynalı mürettebat eğitilecek

Korvetlerde görev alacak Ukraynalı mürettebatın eğitim faaliyetlerine değinen Bodnar, şu açıklamalarda bulundu: “Öncelikle karada ekipmanlarla, motorlarla, mühimmatla, toplarla ve sahip olacakları tüm sistemlerle eğitime başlayacaklar. Yani hala kara eğitimi devam ediyor.

Ukrayna MİLGEM

Daha sonra gemi denize açılacağı zaman, büyük olasılıkla burada bulunan limanların sahasında yapacak. Güvenlik nedeniyle nerede olduğu hala gizli, ancak yine de onu inşa eden Türk şirketiyle birlikte çalışma fırsatı bulacaklar. Daha sonra da her iki tarafın kararına bağlı olarak deniz tatbikatları yapılacaktır.”

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Alexander Myronyuk tarafından daha önce yapılan açıklamaya göre Ukrayna’ya ait ADA Sınıfı MİLGEM korvetlerinin silahlanması şu şekilde olacak:

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet (Ukrayna)

  • 76mm OTO Melara Super Rapid Deniz Topu
  • VL MICA NG Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi
  • 35mm CIWS
  • ASELSAN STAMP 12.7mm Stabilize Silah Sistemi
  • 8x NEPTÜN veya ATMACA veya HARPOON Gemisavar Füzesi
  • 324mm MU90 Impact Torpido
  • ASELSAN veya Thales üretimi 3 Boyutlu Arama Radarı
  • Vision Master FT Radar
  • İskele ve sancak tarafında her biri 4 hücreli olmak üzere (4×2) toplamda 8 adet VLS

Hava Savunma Füze Sistemi: MBDA MICA

vlmica

Alexander Myronyuk: “Ukrayna için üretilecek ADA Sınıfı Korvetlerde hava savunma füzesi sistemi olarak, Avrupa merkezli MBDA üretimi MICA sistemi olasılığı değerlendirilmekte. Üretici, füzelerin Ukrayna’ya teslim edilmeye hazır olduğunu belirtti. Alınması planlanan sistem, sürekli gelişen ve korvet ile kullanım için uyarlanan modern bir sistemdir. Türk korvetleri, bu konuda çok daha fazla imkana sahip.” ifadelerine yer verdi.

MBDA üretimi MICA HSS’nin, hücumbotlar ve korvetler gibi küçük tonajlı gemiler için özel olarak tasarlandığı belirtilmekte. Sistem hali hazırda Fransız Naval Group üretimi gemilere, Hollanda SIGMA 10514, BAE Systems’den Khareef ve  Gowind fırkateynlerine kuruldu.

Donanma için geliştirilen MICA versiyonunun yetenekleri, hedefleri 20 km menzile  ve 9 km irtifaya kadar imha etme kabiliyeti sunmakta. Füzenin hızı ve manevra kabiliyeti, Mach 3’e varan hızlarda hareket eden hedefleri yok etmek için yeterlidir, bu da süpersonik füzeleri engellemeye olanak sağlamakta. Füze ayrıca, Sea-Skimming seyir füzelerini engelleme yeteneğine sahip.

SYS’de ADVENT ile Devam

HAVELSAN-ADVENT

Alexander Myronyuk: “Maalesef bugün Ukrayna savunma sanayii, devlet programı kapsamında oluşturulan ve uzun süredir geliştirilen Türk GENESİS – HAVELSAN ve ARMERKOM üretimi – Savaş Yönetim Sistemi’nin kabiliyetlerini aşabilecek bir sistem sunamamaktadır. Dolayısıyla bu sistem, değişiklik olmadan Ukrayna korvetlerinde kullanılacak.”

Ayrıca, Türk GENESİS’in; taktik veri ağı Link 16 da dahil olmak üzere, iletişim ile otomatik komuta ve kontrol sistemleri için tüm NATO standartlarına zaten entegre edilmiş olduğu belirtilmelidir. Geminin orijinal sensör sistemleri, radar muharebesi ve telsiz kompleksinin de muhafaza edilmesine karar verildi. Bunlar Türk Donanması korvetlerinde olduğu gibi olacak.” dedi.

Defense Express, “Böylelikle Ukraynalı korvet, daha güçlü bir hava savunma sistemi sayesinde ADA’nın temel versiyonuna kıyasla Karadeniz’deki muadillerinden çok daha verimli olacak. Açıklamak gerekirse, “Buyan-M” sınıfı Rus korvetlerinin ve 22160 projesinin yeterli hava savunması yok, bu da Bayraktar TB2 Silahlı İHA’sının bile çalışmasına izin veriyor.” eklemesinde bulundu.

ÖNERİLEN İÇERİK: MİLGEM 6,7 ve 8’inci gemiler için imzalar atıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com,

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu