Uluslararası Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Uluslararası Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı, 21 Haziran – 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda icra edilecek.

Türk Hava Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı, bu yıl 21 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Tatbikata; Türkiye, Azerbaycan, Pakistan ve Katar Hava Kuvvetleri katılıyor.

STM Banner

Pakistan, 2015 yılından bu zamana yapılan tüm Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatlarına katılıyor. Pakistan Hava Kuvvetleri, son olarak 2019 yılında yapılan tatbikata Çin – Pakistan ortak üretimi olan JF-17 Thunder savaş uçakları ile katılmıştı.  Pakistan bu sene yapılacak olan tatbikata da 16. Kara Panterler Filosu’ndan 5 adet JF-17 Blok II savaş uçağı ve C-130 Nakliye Uçağı ile katılım sağlıyor. Tatbikata katılacak olan uçaklar ve ekipler geçtiğimiz günlerde, Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’ne intikallerini tamamladılar.

ANADOLU KARTALI ve Katar Hava Kuvvetleri

Katar ise tatbikata savaş uçakları ile katılımını, en son 2014 yılında 4 adet Mirage-2000 savaş uçağı ile gerçekleştirmişti. 2019 yılında sadece C-17 ve C-130 kargo uçakları ile katılım sağlayan Katar, bu sene yapılacak olan tatbikata ise Fransız Dassault Aviation şirketinin kısa süre önce teslim ettiği Rafale savaş uçakları ile katılım sağlayacak. Tatbikata katılacak olan 4 adet Rafale savaş uçağı, 1 adet C-17 Nakliye Uçağı ve 1 adet C-130 Nakliye Uçağı, geçtiğimiz günlerde Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’ne intikallerini tamamladılar.

Katar-Rafale
Katar Hava Kuvvetleri – Rafale

Katar Hava Kuvvetleri’nin tatbikata Rafale savaş uçağı ile katılım sağlaması, Anadolu Kartalı Tatbikatı için bir ilk olacak. Tatbikat tarihinde Rafale savaş uçağı ilk kez katılacak. Rafale savaş uçakları son olarak 2015 yılında yapılan Nato Tiger Meet Eğitimi için Fransa Hava Kuvvetleri tarafından Türkiye’ye getirilmişti.

Anadolu Kartalı Tatbikatı’na ilk defa katılacak olan Azerbaycan da MiG-29 tipi savaş uçakları ile tatbikattaki yerini aldı. Çin ve Pakistan ortak üretimi olan JF-17 Thunder savaş uçağı ile yakından ilgilenen ve görüşmeler sürdüren Azerbaycan’ın, JF-17 uçağını daha yakından tanıması ve savaş ortamındaki kabiliyetini görmesi açısından önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

ANADOLU KARTALI TATBİKATI

JF-17
Pakistan Hava Kuvvetleri – JF-17

Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nde düzenlenen tatbikat; bir dönemi milli, bir dönemi uluslararası olarak yılda iki kez icra ediliyor. Tatbikat ilk kez Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail Hava Kuvvetleri’nin katılımı ile 18 – 29 Haziran 2001 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.

Tatbikat; Kırmızı (Düşman) ve Mavi (Dost) kuvvetler arasında bir senaryo altında, gerçekçi bir savaş ortamında gerçekleştiriliyor.

Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı son olarak 2019 yılında gerçekleştirilmiş, Covid-19 nedeniyle 2020 yılında planlanan milli ve uluslararası tatbikatlar iptal edilmişti.

Milli Anadolu Kartalı Tatbikatı ise bu yıl, 05 – 16 Nisan 2021 tarihleri arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan F-16, F-4E/2020, E-7T (HİK), KC-135R uçakları ve İHA’lar ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan TCG GÖKSU ve TCG BORA gemilerinin katılımıyla gerçekleştirilmişti.

f-16 anadolu kartalı

Anadolu Kartalı Tatbikatı’nın amacı ise;

  • Muharipleri harbi kazanmak üzere eğitmek.
  • Muhariplerin H/H seviyelerini sistematik olarak ölçmek, değerlendirmek ve taktik eğitimin geliştirilmesini yönlendirmek.
  • Taktik Havacılık ile ilgili konularda araştırma yapabilecek bir alt yapı hazırlamak ve bilgi birikimi sağlamak.
  • Hv.K.K.lığı muharip unsurlarının harbin askeri amacına en kısa zamanda, en az kaynak ve efor sarf ederek ulaşması için taktik, liderlik ve tehdit ile ilgili araştırma yapmak.
  • Harekat ihtiyaçlarının tanımlanmasına katkı sağlamak, tedarik ve AR-GE faaliyetlerini desteklemek ve yönlendirmek.
  • Kuvvet komutanlıklarının eğitim ihtiyaçlarına cevap verecek bir eğitim ortamı tahsis etmek.
  • Alınacak olan/alınan, geliştirilen silah/uçak sistemlerinin testlerine destek sağlamak .

2001 yılından bugüne kadar 43 dönem Anadolu Kartalı Tatbikatı düzenlenmiş, bu tatbikatlara toplamda 14 ülke, 35.657 personel ile 2920 uçak katılmış ve 24.222 sorti uçuş gerçekleştirilmiştir.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/ktj-3200-tubojet-motoru-seri-uretim/

KTJ-3200 Tubojet Motoru için seri üretim zamanı


Haber: Gürsel KURŞUNAT / SavunmaSanayiST

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu