Vestel Üretimi KARAYEL SİHA Macaristan’da Teste Girdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Macaristan, Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçlarını (SİHA) incelemeye devam ediyor. Vestel Karayel SİHA Macaristan’da.

Vestel tarafından üretilen KARAYEL Taktik İHA Sistemi Macaristan’a ait Pápa Bázisrepülőtér (Papa Hava Üssü’nde) Macar savunma kaynakları tarafından görüntülendi.

STM Banner

lhsn.hu haber sitesi tarafından paylaşılan fotoğraflarda Vestel’e ait Karayel SİHA’nın Macaristan’da bir dizi teste tabi tutulduğu anlaşılıyor. Haber sitesi tarafından aktarılan özel bilgilere göre Vestel Karayel SİHA Cuma günü güneşin batmasıyla beraber testlere başladı.

Macaristan Türkiye’den SİHA Tedarik Etmeyi Planlıyor

Testleri kalabalık bir Macar heyeti de yerinde izledi. Görüldüğü kadarıyla havalimanının hava sahasında yaklaşık bir buçuk saat görev icra eden Karayel, kabiliyetlerini sadece yerde değil havada da sergiledi.

Macar kaynaklara göre Macaristan, Türk yapımı birçok SİHA ile ilgileniyor ve bunlar arasında Vestel’e ait Karayel SİHA da yer alıyor. Diğer seçenekler ise Baykar üretimi Bayraktar TB2 SİHA ve TUSAŞ üretimi ANKA SİHA.

Macaristan Silahlı Kuvvetlerinin Silahlanma Direktörü Gáspár Maróth, Mayıs ayında yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklama esnasında Türk SİHA’ları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Vestel Karayel-SU SİHA
Vestel Karayel-SU SİHA

Macaristan’ın 2018’den beri resmi bir İHA stratejisine sahip olduğunu ve potansiyel bir tedarik için pazarı takip ettiğini söyleyen Maróth, “Birkaç Türk tedarikçi değerlendirildi ve bir grup uzman, ekipmanı test etmek için bu hafta Türkiye’ye uzun bir dizi ziyarette bulunacak.” demişti.

Maróth, hangi şirketlerden tedarik edileceği yönündeki soruyu ise şu şekilde yanıtlamıştı:

“Bu, hangi insansız hava araçlarının en iyi kabiliyete sahip olduğuna ve ayrıca Macaristan’ın ülkede bu tür yetenekleri kazanmak istediği için üretim konusunda bir anlaşmaya varılıp varılamayacağını bağlı olacak. Değerlendirilen firmalar arasında, İsrailli ve Avrupalı ​​üreticiler de var.”

KARAYEL-SU SİHA

Vestel Savunma tarafından yerli imkanlarla geliştirilen KARAYEL-SU, azami 20 saat havada kalış süresine sahip. Tam otonom kalkış, uçuş ve iniş özelliği bulunan KARAYEL-SU; azami 4 adet CİRİT, 12 adet MAM-C veya 4 adet MAM-L mühimmat yükleri ile görev yapabiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Suudi Arabistan KARAYEL-SU İHA üretimine başladı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Facebook

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu