Yunanistan’dan düzinelerce Orbiter 3 İHA tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, İsrailli Aeronautics şirketinden Orbiter 3 tipi insansız hava araçları (İHA) tedarik edecek. Söz konusu tedarik, Yunanistan’ın Spike Füzesi alımıyla bağlantılı.

Rafael Advanced Defense Systems ve Stolero Aeron’un sahibi olduğu İsrailli savunma şirketi Aeronautics, Yunanistan’a Orbiter 3 insansız hava sistemleri tedarik etmek üzere devletten devlete (G2G) bir sözleşme imzaladı.

STM Banner

Anlaşma, Rafael’in Spike Tanksavar Füzelerini 370 milyon Avro (404 milyon $) değerindeki bir paket halinde Yunanistan’a satışının bir parçası.

Maksimum kalkış ağırlığı 32 kilogram olan ve altı saate kadar havada kalabilen Orbiter 3; istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri için uygun yapıda. Şirketten yapılan açıklamada, anlaşma kapsamında Yunanistan Savunma Bakanlığı’na “düzinelerce” insansız hava aracı tedarik edileceği belirtildi.

spike-nlos-art-02-780x470-1
Spike NLOS

Spike anlaşmasına yönelik ilk açıklamada, Orbiter 3’ten hiç bahsedilmemişti. Orbiter 3’lerin, Yunan Ordusu tarafından sensor-to-shooter döngününde kullanılacağı planlanıyor. Spike Anti-Tank Füzesi kullanan birlik, Orbiter 3 İHA’ları, bir anlamda ileri gözetleyici olarak kullanacak.

Spike NLOS

SPIKE ailesinin en uzun menzilli üyesi olan NLOS ise yaklaşık 32 kilometre menzile sahiptir. Elektro-Optik güdüm sistemine sahip beşinci nesil bir ATGM sistemi olan SPIKE NLOS, yüksek menzili sebebi ile “Stand-Off ATGM” olarak da anılmaktadır. Diğer SPIKE füzelerine kıyasla çok daha büyük olan SPIKE NLOS’un ağırlığı yaklaşık 70 kg civarında.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, C4ISRNET

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu