Yunanistan’dan Meteor, SCALP, MICA, EXOCET ve ASTER Tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, MBDA ile Meteor, SCALP, MICA, AM39 EXOCET, ASTER ve MM40 Exocet Block 3C Füzelerinin tedarikiyle ilgili olarak iki farklı sözleşme imzaladı.

Kısa süre önce Fransa’dan Rafale tipi savaş uçağı tedarik eden Yunanistan, silah tedarikini arttırmaya devam ediyor. Bu kapsamda Yunanistan, Avrupa merkezli MBDA şirketinden altı farklı füze tedariki amacıyla iki sözleşme imzaladı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre sözleşmelerden ilki, Yunan Donanması için 3 adet sipariş verilen FDI HN Sınıfı Firkateynler’de kullanılacak silah sistemlerini kapsıyor. Yunanistan, FDI HN Sınıfı Firkateynleri ASTER B1 Bölgesel Hava Savunma Füzesi ve MM40 Exocet Block 3C Gemisavar Füzesi ile silahlandırılacak.

İkinci sözleşme ise Yunanistan’ın tedarik ettiği Rafale savaş uçaklarında kullanılacak füze sistemlerini kapsıyor. Yunan Rafale uçakları; Meteor Ramjet İtkili Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi, SCALP Seyir Füzesi, MICA Hava Hava Füzesi ve AM39 Exocet Gemisavar Füzesi ile donatılacak.

Daha önce Fransa’dan 18 adet Rafale tedarik etmek için anlaşma imzalayan Yunanistan, kısa süre önce 6 adet Rafale savaş uçağı daha sipariş etti. Yunanistan, Rafale siparişini 48 adede kadar yükseltmeyi amaçlıyor.

Kaynak: İlk Parti Yunan Rafale Savaş Uçakları Yunan Topraklarında


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu