Yunanistan’ın F-35 ve Constellation firkateyn alımına onay

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan’da Meclis Silahlanma Komisyonu, 20 adet F-35 satın alınması ve Constellation tipi fırkateyn inşa programına katılımın değerlendirilmesi teklifini kabul etti.

Yunanistan’ın Devlet Ajansı AMNA’nın haberine göre; Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Meclis Silahlanma Komisyonu’na 20 adet F-35A Lightning II savaş uçağı tedariki ve Constellation sınıfı firkateyn inşa edilmesine ilişkin programa katılımın değerlendirme çalışmasına yönelik teklifler sundu.

STM Banner

Dendias, F-35 askeri uçakların ülkenin caydırıcı gücünü artıracağını savundu. Dendias, Constellation tipi firkateynin Yunanistan’da inşa edilmesine ilişkin programa katılım kararının alınması halinde, bu firkateynin de Yunanistan Deniz Kuvvetleri için önemli bir güç olacağını ileri sürdü.

Dendias’ın F-35 ve Constellation tipi firkateynlere ilişkin teklifi Komisyonda çoğunluğun oylarıyla kabul edildi.

Yunanistan’ın F-35 savaş uçağı tedariki

ABD, 27 Ocak 2024 tarihinde Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 ve Yunanistan’a yönelik ise F-35A Lightning II savaş uçaklarının satışını onaylama kararı almıştı.

ABD-F-35A

ABD’nin Yunanistan için onayladığı F-35 satışı, 8.6 milyar dolar bütçeyle 40 adet F-35A savaş uçağını ve bazı ek sistemleri kapsıyor. Satın alınacak uçaklar, Yunan Hava Kuvvetleri envanterindeki F-4 ve Mirage-2000 uçaklarının yerini alacak.

Constellation sınıfı firkateynler

Constellation sınıfı firkateynler, ABD Donanması için geliştirilmiş modern savaş gemileridir. Bu sınıf, gelecek nesil deniz muharebelerine uygun olarak tasarlanmış olup, özellikle çok rollü operasyonel yetenekleri ile dikkat çekmektedir.

Fincantieri Marinette Marine (FMM) tarafından tasarlanan Constellation sınıfı firkateynler, İtalyan FREMM fırkateynlerinin bir türevidir. Sınıfın ilk gemisi olan USS Constellation (FFG-62) için inşa çalışmaları devam etmektedir.

151 metre uzunluğundaki Constellation firkateynleri; 19.8 metre genişliğe, 7.3 metre drafte ve 7.300 ton deplasmana sahiptir. Dizel elektrik ve gaz türbinlerinin kullanıldığı CODLAG tahrik sistemine sahip olan firkateynler, azami 28+ knot hıza çıkabilcek ve 200 kişilik mürettebatla görev yapabilecek.

Constellation-Sınıfı-Firkateyn

Gemiler, 32 hücreli Mk 41 Dikey Atım Sistemi ile ESSM, SM-2, SM-6 vb çeşitli füze sistemlerini ateşleyebilecek. Burun kısmında 57mm Mk 110 Mod 0 topu bulunacak olan firkateynler, Tomahawk seyir füzelerini de atma kabiliyetine sahip olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu