14 adet Gripen için müşteri bulunamadı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç’li SAAB firması tarafından geliştirilen JAS-39 Gripen tipi savaş uçakları beklenen ihracat performansını yakalayabilmiş değil. Son olarak İsveç hükumeti tarafından 14 adet Gripen’ın üretilmesi istenmiş, bu uçakların ise içi boş şekilde üretilerek teknik aksamın uçağın içine daha sonra yerleştirilmesi planlanmıştı. Bunun sebebi uçakların ihtiyaç fazlası olarak alınıp farklı bir ülke tarafından sipariş edilmesi halinde onlara teslimat yapmaktı fakat beklenen sipariş bir türlü gelmedi.

Toplam 14 adet uçağın 10 adedi tek, kalan 4 adedi ise çift kişilik konfigürasyonda yer alıyor.

STM Banner

Savunma alanında bir yetkilinin Svenska Dagbladet isimli gazeteye verdiği demeçte, “Üretimin devam etmesi gerekiyordu. Bu yüzden ihtiyaç fazlası da olsa bu uçakları almaya karar verdik.” açıklamasında bulundu. Yetkili uçaklar için yapılan ödemenin miktarı hakkında ise bilgi vermedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Hazır 14 tane üretilmiş uçak, temiz içi boş, al içini kendin donat kullan, ellerinde de kalmış birde oh oh ucuza kapat. :):):)

  2. saab ın arabasını aldık elimizde patladı. şimdi bu haberi arada dillendiriyorlar. istermisiniz uçak fabrikasını da alalım elimizde patlasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu