240 Bordo Bereli törenle mezun oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, 15’inci Dönem Özel Kuvvetler Komutanlığı İhtisas Kursu Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Törende, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu da hazır bulundu.

240 personelin mezun olduğu törende konuşan Bakan Yaşar Güler, zorlu eğitimleri başarıyla tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan Bordo Berelileri kutladı.

STM Banner

Güvenlik, enerji ve gıda krizinin bütün dünyayı etkilediğini; küresel barış, istikrar ve refahı tehdit ettiğini belirten Bakan Yaşar Güler, “Böylesine hassas bir dönemde ülkemizin hak ve menfaatlerinin korunması öncelikli görevimizdir. Bunun için her alanda olduğu gibi askerî açıdan da güçlü olmak zorundayız. Gelişen teknolojinin etkisiyle hızla değişen muharebe ortamı; güçlü bir kara, deniz ve hava kuvvetlerine sahip olmanın yanı sıra Özel Kuvvetler gibi kritik ve asimetrik görevleri icra edebilecek bir gücün varlığını da gerekli kılmaktadır.

Özel Kuvvetler Komutanlığımız da ordumuzun vazgeçilmez bir kuvvet çarpanı olarak gücüne güç katmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin en seçkin birliği olan ve gözünü budaktan sakınmayan Bordo Berelilerimiz; köklü geçmişi, üstün nitelikleri, yiğit ve savaşçı karakterleri ile dünyadaki emsalleri arasında büyük bir itibara sahiptir.” diye konuştu.

“Bordo Berelilerimizin bugüne kadar harekât sahasında gösterdiği cesaret ve kahramanlıkları dosta güven, düşmana korku verirken Anadolu’nun bu yiğit aslanları, üstlendiği her görevde asil milletimizin gururu olmaktadır.” diyen Bakan Yaşar Güler, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde şehit verdiğimiz Mehmetçiklere Allah’tan rahmet dileyerek mezuniyet töreninde şunları söyledi:

KRİTİK OPERASYONLARDA ÖZEL KUVVETLERİMİZİN PAYI BÜYÜK OLDU

“Özel Kuvvetlerimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve sınır ötesinde Terörle Mücadele Harekâtlarında elde ettiği başarılarda kritik bir rol üstlenerek müstesna katkılar sağlamış; ordumuzun şanlı tarihine adlarını altın harflerle yazdırmıştır.

Nitekim Çukur Operasyonlarından Pençe Harekâtlarına, Fırat Kalkanı’ndan Zeytin Dalı’na, Barış Pınarı’ndan Bahar Kalkanı Harekâtı’na kadar icra edilen tüm kritik operasyonlarda Özel Kuvvetlerimizin payı büyük olmuştur.
Bordo Berelilerimizin her türlü zorluğun üstesinden gelme azmi, özverisi ve cesareti takdire şayandır.

Özel Kuvvetler personeli, hususi vazife ve operasyonlar için eğitilmiş; bireysel ve askerî donanımı yüksek, teknik ve taktik becerilere sahip personelden oluşmaktadır. Bordo Berelilerimizin sahip olduğu üstün yetenek ve kabiliyetlerle elde ettiği ezber bozucu başarılar, dünya orduları arasındaki en seçkin ve en saygın Özel Kuvvetlerden biri olmalarını sağlamıştır. Bu şerefli yuvaya katılan sizlerin de tarihi şanla dolu Bordo Bereli sancağını en iyi şekilde temsil etme ve çok daha ilerilere taşıma sorumluluğunuz bulunmaktadır.

Özel-Kuvvetler-Mezuniyet-Yaşar-Güler-MSB-3

Devletimizin, asil milletimizin ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sizlerden beklentisi büyüktür. Bu yüzden sizler, her türlü arazi ve iklim şartlarında Özel Kuvvetlerin icra edebileceği çeşitli uzmanlık gerektiren safhalarda üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirildiniz ve artık Bordo Bereli oldunuz. İnanç, azim ve kararlılık karşısında hiçbir engelin duramayacağını bir kez daha gösterdiniz. Şimdi sizi daha büyük gayretler gerektiren zorlu vazifeler beklemektedir. Bu yüzden burada aldığınız eğitimlerle yetinmeyip Mekteb-i Asli olan kıtalarınızda kişisel ve mesleki yeteneklerinizi sürekli geliştirerek her türlü göreve daima hazır olmalısınız. Omuzlarınızdaki yük ağır, göreviniz hayli meşakkatli ancak vazifeniz kutsaldır.

Sizler; Binbaşı Bülent Albayrak, Yüzbaşı Burak Çoşkun, Üsteğmen Enes Demir, Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir ve daha nice aziz şehidimizden devraldığınız sancağı gururla taşıyacaksınız. Bu kutsal mirasın varisleri olarak şanlı Türk sancağı ve kutsal vatan toprakları, artık sizlere de emanettir. Bunun bilincinde olan siz kahraman Bordo Berelilerimizin karşısında hiçbir gücün duramayacağına ve her türlü zorluğu aşabileceğinize yürekten inanıyorum.

TÜRKİYE ARTIK ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE MERKEZÎ BİR ROL ÜSTLENMEKTEDİR

Değerli Evlatlarımızın Kıymetli Aileleri; ne mutlu sizlere ki desteğinizi hiçbir zaman esirgemediğiniz bu kahramanlar, bugün brövelerini takarak karşınızda birer Özel Kuvvetler personeli olmanın haklı gururuyla duruyor. Onlarla ne kadar övünseniz azdır. Başarılarında siz kıymetli ailelerimizin de önemli bir payı bulunmaktadır. Destekleriniz için sizlere teşekkür ediyor, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Özel-Kuvvetler-Mezuniyet-Yaşar-Güler-MSB-3

Ülkemiz; köklü tarihi, stratejik coğrafi konumu, büyük ve güçlü ordusu, her alanda sahip olduğu imkân ve yeteneklerle dünyada jeopolitik önemi yüksek bir ülkedir. Türkiye artık, son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük gayretleri ile tesis ettiği kapsamlı ilişkilerle uluslararası ilişkilerde merkezî bir rol üstlenmektedir.

Böylesine kritik bir süreçte mazisi şan ve zaferlerle dolu kahraman ordumuz da;
– Hudutlarımızın güvenliğinin sağlanmasından terörle mücadeleye;
– Mavi ve Gök Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasından uluslararası barış ve istikrarın desteklenmesine,
– Geniş kapsamlı tatbikatların icrasından yerli ve millî savunma sanayimizin geliştirilmesine kadar son bir asrın en yoğun ve en etkin faaliyetlerini büyük bir başarıyla icra etmektedir.

DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE VE DAHA GÜÇLÜ BİR TSK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye Yüzyılı’nın başladığı Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında; daha büyük, daha güçlü bir Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Bugün mezun olan Bordo Berelilerimiz de bu hedeflerimiz doğrultusunda önemli görevler üstlenecektir. Bu kapsamda siz kahraman silah arkadaşlarımın sorumluluklarınızı hakkıyla yerine getireceğine;

– Ülkemizin ve asil milletimizin hak ve menfaatleri için kahramanca ve fedakârca görev yapacağına, böylelikle Millî Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacağına yürekten inanıyorum.

özel-kuvvetler

Bu vesileyle, Özel Kuvvetler İhtisas Kursu’nu başarıyla tamamlayan Bordo Berelilerimiz ile kardeş ve dost ülkelerden gelen misafirlerimizi, şahsım ve Millî Savunma Bakanlığı adına bir kez daha kutluyorum.

Personelimizin yetişmesinde emeği geçen başta Özel Kuvvetler Komutanımız olmak üzere, Komutanlığımızın tüm seçkin eğiticilerine ve personeline canı gönülden teşekkür ediyorum.

Sözlerime son verirken;

– Mete Han’dan Sultan Alparslan’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bugüne kadarki tüm devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı saygıyla anıyorum.

– Aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Bu arada Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde şehit ve yaralılarımız var. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin, mekânları cennet olsun. Milletimizin başı sağ olsun. Kederli ailelerine baş sağlığı ve sabır, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Şehitlerimizin kanı yerde bırakılmadı, bırakılmıyor! Kahraman silah arkadaşları intikamını aldı, almaya devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

– Gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Kahraman Bordo Bereliler,
Yolunuz ve Bahtınız Açık Olsun.”


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu