Çad’da HÜRKUŞ ve ANKA teslimatı töreni

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ihracat başarısına bir yenisini daha ekleyerek Çad’a hem HÜRKUŞ uçağı hem de ANKA İHA sistemlerini teslim etti. Yeni hava araçları, 9 Ağustos’ta TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in katıldığı tören ile tanıtıldı.

Tolga Özbek’in haberine göre; TUSAŞ ve Çad, uzun süredir ihracat konusunda birlikte çalışıyordu. Yapılan anlaşma ile 3 adet HÜRKUŞ uçağı ve 2 adet ANKA İHA sistemi Çad’a verildi.

STM Banner

Mühimmat konusunda da ROKETSAN tarafından geliştirilen MAM-L ile MAM-C mühimmatı Çad envanterine resmi olarak girmiş oldu.

Fransız bayraklarına yerine artık Türk bayrağı asılıyor

Törenle birlikte paylaşılan fotoğraflarda şu yorum dikkat çekti. Hangarlara artık Çad ile birlikte Fransız yerine Türk bayraklarının asıldığı belirtildi:

Yeni sipariş mi?

Görüntülerde Çad askeri heyetine Prof. Dr. Temel Kotil, ANKA’nın çift motorlu modeli olan AKSUNGUR modeli önünde konuşması akıllara “Acaba yeni sipariş mi” sorusunu getirdi. Çad bir süredir AKSUNGUR için de talepte bulunuyor.

TUSAŞ’tan yüksek standartlarda hizmet

Teslimat öncesinde TUSAŞ’ta Çad’tan gelen pilotlar ve teknik ekip detaylı bir eğitimden geçirildi. TUSAŞ özellikle eğitim konusuna büyük önem veriyor. Hem pilot hem de teknik ekip, operasyonu başarıyla yürütebilecek standartlara geliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu