3’üncü KF-21 Boramae Prototipi Havalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore tarafından yerli olarak geliştirilen savaş uçağı KF-21 Boramae 3. prototipi, 5 Ocak 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

KF-21’in 3. prototipi 37 dakika süren uçuşunu, yeni kamuflaj tasarımıyla gerçekleştirdi. Ayrıca uçakta, finansal sebeplerden ötürü Güney Kore ile gerilim yaşayan Endonezya’nın bayrağının da bulunduğu görüldü.

STM Banner

Bugün saat 13.01’de havalanan uçağın diğer prototiplerden bir diğer farkı da seri üretime geçecek olan versiyona yakın olması. Bu prototipte; menzil, hız ve faydalı yük kabiliyetinin test edilerek ölçülmesi planlanıyor.

4, 5 ve 6’ncı KF-21 prototiplerini de bu yıl uçurmayı hedefleyen Güney Kore, projeyi 2026 yılında tamamlamayı ve seri üretime geçmeyi planlıyor. Buna karşılık projenin ortağı Endonezya ise ödemelerini halen tamamlamamış vaziyette.

KF-21 Boramae, tıpkı Milli Muharip Uçak gibi ilk etapta 4.5 nesil özellik gösterecek. Uçağın nihai aşamada ise 5. nesil özellikleri kazanması hedefleniyor.

Milli Muharip Uçak ve KF-21 Boramae

KF-21

Geçtiğimiz günlerde iniş takımları üzerinde görülen Milli Muharip Uçak (MMU), tüm sistemleri monte edilmiş halde Roll-Out (Uçağın motor çalıştırarak hangarı kendi gücüyle terk etmesi) için hazırlanmaya devam ediyor. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil tarafından yapılan açıklamaya göre; MMU, 18 Mart 2023 hedefinden daha önce Roll-Out gerçekleştirebilir.

Güney Kore tarafından geliştirilen KF-21 Boramae, Roll-Out yaptıktan yaklaşık 16 ay sonra ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. Yakın zamanda ilk uçuş tarihi 29 Ekim 2024 olarak belirlenen Milli Muharip Uçak’ın Roll-Out töreninden sonra teker kesmesi için 20 ay süresi bulunuyor. Ancak verilen tarih, testlerin gidişatına göre ertelenebilir ya da öne çekilebilir. Çünkü MMU’nun kritik tasarım faaliyetleri, henüz tamamlanmamış durumda.

KF-21 Boramae projesi günümüzde geliştirilen en modern uçaklardan biri olmasına rağmen Supercriuse (artyakıcısız süpersonik hızlara çıkarak düşük ısı izi bırakan motora sahip olmak), gövde içinde mühimmat taşıma gibi özelliklere sahip değil. Güney Kore, bu yeteneklerin kazanılması için ilerleyen seri üretim versiyonlarında radar izini düşürecek teknolojileri uçağa entegre etmeyi planlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu