Rus Hava Savunma Sistemi Buk ABD Füzesi Sea Sparrow Atacak

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Ukrayna’ya Sea Sparrow tipi hava savunma füzelerini sevk edecek. Füzeler, Rus/Sovyet orjinli Buk Hava Savunma Füzesi’nde kullanılacaklar.

Batılı ülkeler, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya yönelik askeri yardımlarını hızla sürdürüyorlar. Son olarak Almanya Marder Zırhlı Muharebe Aracı ve Patriot Hava Savunma Sistemi; Fransa AMX-10RC Zırhlı Muharebe Aracı ve ABD ise Bradley Zırhlı Muharebe Aracı sevkiyatına karar verdi.

STM Banner

Perşembe günü yapılan açıklamaya göre Berlin, ABD yapımı bir Patriot hava savunma bataryasının bağışında ABD’ye katılarak Kiev’in Patriot bataryası sayısını ikiye çıkaracak. Ayrıca ABD üretimi Sea Sparrow hava savunma füzeleri de Ukrayna’ya sevk edilecek. Ancak füzelerin kullanacağı sistem ise alışılmadık derecede farklı…

Yakında gelecekte ABD, RIM-7 Sea Sparrow Hava Savunma Füzeleri’ni Ukrayna’ya sevk edecek. Ukrayna Ordusu, mevcut Sovyet üretimi BUK Hava Savunma Sistemi Lançerlerini, Sea Sparrow’u ateşleyecek şekilde tadil etmeyi başardı. Şu ana kadar füzelerin karadan fırlatılan versiyonunu kullanan tek ülke Tayvan olurken, ABD ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda müttefik ülke donanması gemiye monte versiyonunu kullanıyor.

Sea Sparrow

Sea Sparrow Füzesi, yarı aktif güdüm sistemine sahip ve dolayısı ile de sürekli olarak yerdeki bir radardan, hedef bilgisi güncellemesine ihtiyaç duyuyor. Ukrayna’nın, BUK Sistemi’ni bu ihtiyacı giderecek şekilde nasıl tadil ettiği ise henüz bir merak konusu. Bu modernizasyonda, Sea Sparrow kullanıcısı Batılı ülkelerden destek alındığı düşünülüyor.

Ukrayna’nın hava ve füze savunma kabiliyeti, Şubat 2022’den beri hızla gelişiyor. Bu tarihten beri Ukrayna’ya Mistral, Stinger, Piorun ve StarSTREAK gibi yüzlerce MANPADS; Patriot, SAMP/T, NASAMS, IRIS-T, HAWK ve S-300 gibi Hava Savunma Füze Sistemi bataryaları ile Gepard gibi hava savunma top sistemlerini teslim aldı. Halihazırda Ukrayna, birçok NATO üyesi ülkede dahi olmayan bir hava savunma altyapısına sahip.

BUK Sistemi’ne Sea Sparrow Füzeleri’nin entegre edilmesiyle birlikte bir batılı ürün daha Sovyet sistemle buluşturulmuş olacak. Daha önce de ABD tarafından Ukrayna’ya sevk edilen HARM Anti-Radyasyon Füzeleri, Sovyet orijinli MiG-29 savaş uçaklarına entegre edilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Politico

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu