5.2 milyar dolarlık rekor Patriot hava savunma sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Lockheed Martin şirketi, Patriot PAC-3 MSE Hava Savunma Füzesi tedarikiyle ilgili olarak 5.2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Lockheed Martin ile ABD Savunma Bakanlığı arasında imzalanan sözleşme, 2027 yılına kadar ABD Ordusu için Patriot PAC-3 MSE füzelerinin tedarikini kapsıyor. Sözleşme kapsamında kaç adet füze teslim edileceği açıklanmazken, 1000 adetten fazla füzeyi kapsadığı değerlendiriliyor.

STM Banner

Özellikle taktik balistik füzeleri etkisiz hale getirmek üzere tasarlanan Patriot PAC-3 MSE, seyir füzeleri ve savaş uçaklarına karşı da angajman gerçekleştirebiliyor. Ekim 2022’de Lockheed Martin, PAC-3 MSE füzelerinin üretimini yıllık 500 adet arttıracak Arkansas’taki yeni bir tesisin açılışını gerçekleştirmişti.

PAC-3 MSE Füzesi

Hem atmosfer içerisinde hem de uzayda hedefleri takip ve imha kabiliyetine sahip olan PAC-3 MSE füzesi, bu amaçla gelişmiş bir Ka-band milimetre dalga radar arayıcı başlığıyla donatılmıştır. PAC-3 MSE, hava hedeflerini ‘gövde gövde çarpışma’ anlamına gelen hit-to-kill yöntemiyle imha etmektedir.

PAC-3 CRI üzerine inşa edilen PAC-3 MSE, iki darbeli katı bir roket motoru ve geliştirilmiş gövdesi ile daha hızlı ve daha sofistike taktik balistik füzeler ve seyir füzelerine karşı daha fazla manevra kabiliyeti sağlamaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu