Tayvan Patriot PAC-3 MSE tedarikine hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Tayvan Savunma Bakanlığı, 2026 yılına kadar konuşlandırılmak üzere ABD’den Patriot PAC-3 MSE Hava Savunma Füzeleri tedarik edecek. 

Tayvan Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı rapora göre; Tayvan, artan Çin tehdidine karşı ABD’den Patriot füzesinin yükseltilmiş bir versiyonu olan PAC-3 MSE füzelerini satın almaya karar verdi. Tayvan’ın satın alması planlanan Patriot Advanced Capability 3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) füzelerinin, 2025 ila 2026 arasında teslim edilmesi ve 2026 sonuna kadar ülkede konuşlandırılması planlanıyor.

STM Banner

Tayvan Savunma Bakanlığı, konunun hassasiyeti nedeniyle satın alma için ayrılan bütçeye ve satın almak istenen PAC-3 MSE sayısına dair bilgi vermedi. İlaveten, satın alma kararının 2019 yılında ABD ile yapılan bir toplantı esnasında verildiğini ifade etti.

Tayvan, ilk Patriot Advanced Capability (PAC) – 2 hava savunma füze sistemlerini 1997’de almıştı. Tayvan Savunma Bakanlığı, 2007 ile 2021 yılları arasında PAC-2’leri, PAC-3 seviyesine yükseltmek ve yeni PAC-3 sistemleri satın almak için 179,14 milyar Tayvan Doları (6,28 milyar ABD Doları) ödemişti. Şu anda ise 400’den fazla PAC füzesi bulunmaktadır.

Patriot PAC-3 MSE

PAC-3 füze ailesi; taktik balistik füzeler, seyir füzeleri ve uçaklar dahil olmak üzere gelen tehditlere karşı savunma yapan, muharebe sahasında kanıtlanmış ve Hit-to-Kill teknolojisine sahip önleyicilerdir. PAC-3 CRI üzerine inşa edilen PAC-3 MSE, iki darbeli katı bir roket motoru ve geliştirilmiş gövdesi ile daha hızlı ve daha sofistike taktik balistik füzeler ve seyir füzelerine karşı daha fazla manevra kabiliyeti sağlar.

Ek olarak, on dört ülke PAC-3 CRI ve PAC-3 MSE kullanmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin’den rekor sayıda savaş uçağı ile Tayvan’da sınır ihlali


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu