76/62 mm’lik Millî Deniz Topu TCG BEYKOZ’a Entegre Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

MKE A.Ş. tarafından geliştirilen 76mm Milli Deniz Topu, TCG BEYKOZ Korveti’ne entegre edildi. TCG BEYKOZ ile 76mm Deniz Topu’nun atış testleri gerçekleştirilecek.

Milli imkanlarla MKE A.Ş. tarafından geliştirilen 76mm Deniz Topu, BURAK Sınıfı Korvet TCG BEYKOZ (F-503)’a entegre edildi. TCG BEYKOZ Korveti ile 76mm Milli Deniz Topu’nun, denizden atışlı testleri gerçekleştirilecek. Topun karadan atışlı testleri, daha önce gerçekleştirilmişti.

STM Banner

Ambargo Sonrası Yerli Çözüm

MKE A.Ş. Genel Müdürü Yasin AKDERE, 76/62mm deniz topunun halihazırda 8.2 milyon avro’ya yabancı bir ülkeden tedarik edildiğini ancak son dönemde, AB ambargosu sebebiyle tedarik sıkıntılarının çekildiğini vurgulamıştı.

AKDERE, yerli deniz topu projesi hakkında “12 ayda Ar-Ge bitti. Şu anda montaj aşamasındayız. Atışlarımızı yapacağız. 4.7 milyon $’a proje bitecek” ifadelerini kullanmıştı.

AKDERE, yine müttefik ülke firmasının (İtalyan Leonardo) MKE’nin 76/62mm Deniz Topu projesine başlamasından 4-5 ay sonra Türkiye’deki lobi faaliyetlerini artırdığını, ürünün fiyatını 5.1 milyon avro’ya düşürdüğünü ve hatta eğitim paketi ve mühimmatlarını da yanında vermeyi teklif ettiğini kaydetmişti.

MKE 76/62mm Deniz Topu

76mm Deniz Topu, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımındaki birçok platformun ana silah sistemi konumunda bulunuyor.

Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 76mm Deniz Topu kullanan platformlar şu şekilde:

8x GABYA Sınıfı Firkateyn,

4x ADA Sınıfı Korvet,

9x KILIÇ Sınıfı Hücumbot,

2x YILDIZ Sınıfı Hücumbot,

4x RÜZGAR Sınıfı Hücumbot,

3x DOĞAN Sınıfı Hücumbot.

76/62mm Deniz Topu Özellikleri

 • Menzil: 16km
  • Namlu çapı: 76mm, boyu 4.700 mm
  • Su soğutma sistemli namlu
  • Atım hızı: Max. 80 atım/dk
  • Mühimmatsız ağırlık: 7.500 kg
  • Mühimmatlı ağırlık: 8.500 kg
  • Kapasite: 70 mühimmat, döner cephanelik

MKE 76/62mm Deniz Topu

Aynı zamanda düşük radar kesit alanı bulunan 76mm deniz topunun, MİLGEM gibi platformlarda kullanılması hedefleniyor. Tüm dünya donanmalarının vazgeçilmez unsuru ve savaş gemilerinin vurucu gücü olan deniz topunun üretimi ile Türkiye, dünyada Deniz Topu üretebilen 8. ülke konumuna gelecektir.

ÖNERİLEN İÇERİK: REİS SINIFI DENİZALTILARA YENİ “SECTİON50” TESLİMATI


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu