Çek Cumhuriyeti F-35A ve CV90 Tedarikine Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Çek Cumhuriyeti, F-35 Lightning II Savaş Uçağı ve CV90 Zırhlı Muharebe Atacı tedariki için sözleşme görüşmelerine başlamaya hazırlanıyor.

Çek Cumhuriyeti Hükümeti, Çek Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu için önemli bir karar aldı. Kabine, yeni piyade savaş araçları ihalesini iptal etmeye karar verdi ve Savunma Bakanı Jana Černochová’ya CV90 zırhlı muharebe araçlarını tedarik etmek için İsveç Hükümeti ile; F-35 Lightning II savaş uçağı tedariki için ise ABD ile görüşmelere başlama yetkisi verdi.

STM Banner

Bakan Černochová, “Bugün, savunma alımlarımızın geleceği için çok önemli bir gün. Hükümet, yeni zırhlı muharebe araçları ihalesini iptal etmeye karar verdi ve İsveç Krallığı Hükümeti ile CV90 savaş araçlarının tedarikini müzakere etmem için bana yetki verdi. Hükümetin oturumunun gündemindeki bir diğer konu da Çek süpersonik hava kabiliyetinin geleceğiydi. Bakanlıklar arası bir müzakere ekibi oluşturma ve iki filoyu donatmak için 24 adet F-35 Lightning II çok amaçlı avcı uçağı tedarik etmek için ABD Hükümeti ile müzakereleri başlatma yetkisine sahip oldum.” dedi.

Çek Cumhuriyeti, toplamda 40 adet F-35A savaş uçağı satın almak istiyor. Bütçesel sebeplerden ötürü ilk etapta tedarik edilecek F-35A sayısının, 24 olarak belirlendiği üzerinde duruluyor.

Çekya, İsrail'den SPYDER HSS Satın Alıyor

Son dönemlerde silahlanma faaliyetlerini arttıran Çek Ordusu, İsrail’den SPYDER Hava Savunma Sistemi ve ABD’den AH-1Z Taarruz Helikopteri tedariki gerçekleştirdi.

Çek Hava Kuvvetleri’nin muharip gücünü, halihazırda 2027 yılına kadar İsveç’ten kiralanan 12 adet JAS-39 Gripen savaş uçağı oluşturuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çek Cumhuriyeti SPYDER Hava Savunma Sistemi alıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu