8 asker ölmüştü: CV-22 Osprey kazasında suçlu uçak mı?

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz hafta Japonya’da düşen ABD’ye ait CV-22 Osprey tiltrotor hava aracında, 8 asker ölmüştü. Olayın ardından ABD, tüm CV-22 Osprey uçuşlarını askıya aldı.

ABD Hava Kuvvetleri Özel Harekât Komutanlığı (AFSOC) Komutanı Korgeneral Tony Bauernfeind, CV-22 Osprey filosunun uçuşlarının durdurulması iin 6 Aralık 2023 tarihinde bir direktif yayınladı. Direktif, 29 Kasım 2023 tarihinde Japonya’nın Yakushima kenti yakınlarında meydana gelen CV-22 kazasına ilişkin soruşturmalar devam ederken olası riskleri azaltmayı amaçlıyor.

STM Banner

Meydana gelen kazada, 1’i Japon olmak üzere toplamda 8 asker ölmüştü. 6 askerin cansız bedenine ulaşılırken, 2 askeri arama çalışmaları ise halen devam ediyor. ABD’ye ilaveten Japonya da envanterindeki Osprey hava araçlarının uçuşunu askıya aldı. Japonya, ABD’den Osprey’lerin güvenilirliğini tekrar doğrulmasını talep ediyor.

Osprey malzeme arızası sebebiyle mi düştü?

V-22-Osprey
V-22 Osprey

Yapılan açıklamalara göre; soruşturmadan elde edilen ilk bulgular, kazanın nedeni olarak potansiyel bir malzeme arızasını gösteriyor. Ancak bu arızanın temel nedeni henüz tespit edilememiş olup, kapsamlı bir soruşturmaya ihtiyaç duyuluyor

Bahsi geçen soruşturma tamamlanana kadar ABD Hava Kuvvetleri’ne ait CV-22 Osprey hava araçları, uçuş icra edemeyecek. Öte yandan süreç boyunca Osprey’lerin faal halde kalabilmesi için gerekli bakım faaliyetleri eksiksiz yerine getirilecek.

Hem uçak hem helikopter

CV-22 Osprey, hem helikopterlerin dikey kalkış ve iniş özelliklerine hem de bir turboprop uçağının uzun menzil, yakıt verimliliği ve hız özelliklerine sahip bir tiltrotor hava aracıdır. CV-22’nin temel görevi, özel operasyon güçleri için uzun menzilli infiltrasyon, exfiltrasyon ve ikmal görevlerini gerçekleştirmektir.

V-22-Osprey

CV-22, dikey pozisyonda rotorları ile helikopter gibi kalkış yapabilir, iniş yapabilir ve hover pozisyonunda bekleyebilir. Havaya kalktıktan sonra ise her kanattaki motor ve pervana-rotor grubuyla yatay pozisyonda hareket edebilir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu