AKINCI TİHA’dan bir ilk: İHA-122 Füzesi atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen İHA-122 Havadan Atılan Süpersonik Balistik Füzesinin atışı, Bayraktar AKINCI TİHA’dan başarıyla gerçekleştirildi.

Roketsan, karadan karaya atılan füzeleri, havadan atılacak şekilde modifiye etmeye devam ediyor. Daha önce TRLG-230 Füzesi üzerinden İHA-230 Süpersonik Balistik Füzesi’ni geliştiren Roketsan, şimdi de TRLG-122 Füzesi üzerinden İHA-122 Süpersonik Balistik Füzesi’ni geliştirdi.

STM Banner

İlk atışı Bayraktar AKINCI TİHA’dan gerçekleştirilen İHA-122, 55 kilometre menzile ulaştı. Karadan atılan TRLG-122 Füzesi ise azami 35 kilometre menzile sahip. Öte yandan İHA-230 Füzesi ise 140+ kilometre menzile sahip. Karadan atılan TRLG-230 Füzesi ise 70 kilometre menzile sahip.

Daha önce Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci tarafından SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada, “Mevcut kabiliyetlerimizi, çeşitli platformlara yaygınlaştırarak hızlı çözümler oluşturmaya çalışıyoruz. Özellikle yüksek hızlı füzelerimizin, hava savunma sistemlerine karşı çok ciddi avantaj sağladığını biliyoruz. Bu avantajı kullanabilmek açısından, SİHA’larımıza; İHA-230 ve İHA-122 füzelerimizin entegrasyonunu yapıyoruz.

İHA-230’un deneme atışları başarıyla tamamlandı, şu anda seri üretimde. Bunların harp sahasında kullanılmasını şu anda bekliyoruz. Sesin birkaç kat üzerinde bir hızla 100-150 kilometre bandındaki, hava savunma hedefleri başta olmak üzere; hepsini, çok hızlı bir şekilde vurabilecek kabiliyeti bizim SİHA’larımıza kazandırmış olduk.” ifadelerine yer verilmişti.

İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze

Çok namlulu roketatar sistemleri ile bu sistemlerde kullanılan roket ve füzeler konusunda önemli bir yetkinliği bulunan Roketsan, TRG-230 Karadan Karaya Balistik Füzesi üzerinden İHA-230’u geliştirmiştir. İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füzesi, 150+ kilometre menzile sahiptir.

İHA-230

Füzenin etkili menzili, bırakıldığı hız ve irtifaya bağlı olarak değişmekle birlikte 150 kilometredir. Parçacık etkili harp başlığına sahip olan İHA-230’un, farklı hedef tiplerine karşı zırh delici veyahut termobarik harp başlığı varyantları da bulunmaktadır.

Teknik Özellikler

Operasyon Menzili150+ km (*irtifa ve hıza göre değişmektedir)
Harp Başlığı42 kg Parçacık Etkili, Zırh Delici ve Termobarik Seçenekli
Ağırlık225 kg
Boy3.4 m
Hedef SetiMobil ve Yerleşik Düşman Hava Savunma Unsurları, Radar veya Haberleşme Unsurları, Komuta Merkezleri, Hafif Zırhlı Kara Araçları ve Diğer Hedefler

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu