A400M’ye 500ft irtifada uçuş yeteneği

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde de bulunan Airbus A400M Yeni Nesil Askeri Nakliye Uçağına, Otomatik Alçak Seviye Uçuş yeteneği kazandırıldı.

Airbus tarafından yapılan açıklamaya göre; A400M Nakliye Uçağına Otomatik Alçak Seviye Uçuş yeteneği kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, Nisan ayında bir sertifikasyon uçuşu gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen sertifikasyon uçuşu esnasında, A400M Nakliye Uçağının 500ft irtifaya kadar otomatik alçak seviye uçuş yeteneği doğrulandı. Sertifikasyon kapsamında, meteorolojik koşulları içeren ikinci bir aşama olacak ve 2021’de doğrulanacak.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Airbus tarafından yapılan açıklamada, “Otomatik Alçak Seviye Uçuş yeteneği; A400M’nin arazide kamufle olma ve hayatta kalma yeteneğini geliştirerek, uçağın düşman bölgelerinde daha zor tespit edilebilir ve önemli askeri operasyonlar esnasında tehditlere karşı daha az hassas hale gelmesini sağlamaktadır.

A400M ATLAS Stratejik Nakliye Uçağı Projesi

A400M ATLAS stratejik nakliye uçağı projesi programı 1985 yılında başlatılmış, Türkiye’nin katılımı ise 1988 yılında gerçekleştirilmiştir. Projeye Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye iştirak etmektedir. Program dışında, Lüksemburg ve Malezya’nın da 1+4 adet uçak siparişi bulunmaktadır. Proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 adet A400M ATLAS tedarik edilmesi planlanmıştır.

A400M ATLAS uçağının envantere girişi ile birlikte tek seferde daha ağır veya daha hacimli malzemeler taşınabileceği gibi daha önce hava yolu ile taşınamayan silah sistemleri ve araçlar da bir yerden başka bir yere intikal ettirilebilmektedir. A400M ATLAS stratejik ulaştırma uçağı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesi iki katına çıkmıştır. A400M sahip olduğu birçok yeni kabiliyet ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dünyanın her yerinde harekât yapabilme özelliğine sahip olmasını sağlamaktadır.

Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen A40MM sayısı, 2019 yılı itibariyle 9’a yükselmiştir. Türk Hava Kuvvetleri tarafından “Koca Yusuf” olarak adlandırılan uçaklar, Kayseri 12’inci Hava Ulaştırma Komutanlığı’na konuşlandırılmışlardır.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, A400M uçaklarının ön orta gövde, arka gövde üst bölümü, paraşütçü kapıları, acil çıkış kapısı, arka üst kaçış kapağı, kuyruk konisi, kanatçıklar ve sürat frenleri bölümlerini üretmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu