AB fonları Yunan savunma sanayiine akacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Avrupa Birliği (AB) fonlarından Yunanistan’ın savunma sanayiine 60 ila 80 milyon avro tutarında mali destek sağlanacağı iddia ediliyor. Ukrayna’daki savaşın ardından, Avrupa savunma sanayini güçlendirme çalışmaları çerçevesinde Yunanistan’a 60 ila 80 milyon avroluk mali destek sağlanabileceği ileri sürüldü.

Kathimerini gazetesinin isim vermeden kaynaklara dayandırdığı haberde, Ukrayna’daki savaşın ardından Avrupa’da askeri teçhizat ihtiyaçlarının arttığı vurgulandı.

STM Banner

Avrupa savunma sanayiinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar çerçevesinde kullanılacak Avrupa fonları dağılımından Yunanistan savunma sanayii sistemleri için 60 ila 80 milyon avro ayrılacağı savunulan haberde, bu kararın ilk adımlarının AB Komisyonu Sanayiden Sorumlu Üyesi Thierry Breton’ın geçen haftaki Yunanistan ziyaretinin ardından atıldığı ileri sürüldü.

Haberde, böylesi bir kararın hayata geçmesi halinde, bunun, Yunanistan savunma sistemleri ve Lavrio’daki mühimmat üretim fabrikaları için önemli bir kaynak olacağı savunuldu.

Breton, savaşla birlikte Ukrayna’ya gönderilen mühimmat nedeniyle azalan cephane stoklarını takviye etmek için hazırlanan “mühimmat üretimini destekleme” yasa teklifini Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında dün açıklamıştı.

Yunan Hava Kuvvetleri/Rafale
Yunan Hava Kuvvetleri/Rafale

Rusya- Ukrayna savaşının başlamasıyla Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya önemli miktarda mühimmat sağladığını anımsatan Breton özellikle Ukrayna’ya top mermisi göndermenin önemine işaret etmişti.

Breton, Avrupa’nın azalan stoklarını telafi etmesi için mühimmat üretimini artırması gerektiğine dikkati çekerek “Ukrayna ve kendi güvenliğimiz için savunma sanayimizin gelişimini AB mali kaynaklarıyla doğrudan desteklemek istiyoruz.” demişti.


AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu