BAYKAR’dan 816 milyon liralık yeni yatırım

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR, Hürriyet Gazetesi’nin Esenyurt’ta bulunan gayrimenkulünü 816.5 milyon liraya satın aldı. Satın alınan arazi, BAYKAR tesislerine çok yakın bir konumda.

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş., içerisinde 4 adet matbaa binası bulunan Esenyurt’taki gayrimenkulünü Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye sattığını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı.

STM Banner

KAP’a yapılan bildirim şöyle:

“Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, Şirketimizin portföyünde yer alan, İstanbul İli, Esenyurt İlçesi, 1408 Ada ve 7 Parsel’de mukim, B.A.K. 4 adet Matbaa Tesis Binası B, C, D ve F Bloklar ve Komprasör Odası ve Arsası niteliğindeki gayrimenkulün Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye 816.551.400,00.-TL (Sekizyüzonaltımilyonbeşyüzellibirbin dörtyüztürklirası) bedel ile satış ve devrinin yapılmasına karar verilmiş olup, satış ve devir işlemi 04.05.2023 tarihi itibarıyla (bugün) tamamlanmıştır.”

BAYKAR’dan açıklama

Konuyla ilgili olarak BAYKAR’dan yapılan açıklamada, “Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’ye ait İstanbul Hadımköy’deki mevcut üretim alanımızın yakınında bulunan fabrika tesisleri, Baykar’ın insansız hava aracı üretim alanının genişleme ihtiyacı çerçevesinde ihracattan elde ettiğimiz gelirlerimiz kullanılarak öz kaynaklarımızla satın alınmıştır.

İstanbul Hadımköy’de bulunan söz konusu fabrika tesisi, üretim ve depolama alanı gibi ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullanılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

BAYKAR-Üretim-Hattı

Parası peşin ödendi

Toplamda 65 bin metrekare araziye sahip gayrimenkulün alımı için BAYKAR, 816.5 milyon liralık ödemeyi peşin olarak yaptı. Satın alınan arazi, BAYKAR’ın mevcut tesislerine yalnızca 3 kilometre mesafede yer alıyor.

BAYKAR üretim kapasitesini genişletiyor mu?

Hürriyet’ten satın alınan araziye, BAYKAR tarafından yeni bir üretim üssü kurulacağı tahmin ediliyor. Ağustos 2022’de açıklamalarda bulunan BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, şu ana kadar 22 ülke Bayraktar TB2 ve 4 ülke ile ise AKINCI ihracatına yönelik sözleşme imzalandığını ve BAYKAR üretim hattının 3 yıl boyunca revize olduğunu belirtmişti.

Geçen süre zarfında BAYKAR, 6 ülkeye daha BAYRAKTAR TB2 ve 2 ülkeye daha AKINCI ihraç etti. Öte yandan KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’nın da prototip üretimlerini gerçekleştirdi. Öte yandan BAYKAR, artık mühimmat üretimine de başlıyor. Dolayısı ile yeni satın alınan arazinin, BAYKAR’ın üretim kapasitesini genişletilmesinde kullanılacağı ihtimali oldukça güçlü.

Öte yandan BAYKAR, BAYRAKTAR TB2 ile KIZILELMA’nın seri üretim faaliyetlerini, 2024 yılı içerisinde başlatmayı hedefliyor.

Bayraktar TB2/Azerbaycan
Bayraktar TB2/Azerbaycan

Azerbaycan’da da faaliyete geçiyor

Ayrıca kısa süre önce BAYKAR, Azerbaycan’da faaliyetlerde bulunacak ‘Baykar Teknoloji Azerbaycan’ şirketini kurdu. Yeni kurulan şirket, insansız sistemler alanında faaliyet gösterecek.

Bayraktar Teknoloji Azerbaycan firmasının yapay zekâlı robotik insansız sistemler araştırma ve geliştirme, insansız sistem platformları, fabrika seviyesi bakım, insansız sistemler pilotaj, teknisyen ve bakım eğitimleri, saha seviyesi teknik destek, lojistik koordinasyon alanlarında çalışması hedefleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu