ABD 6. nesil uçağının prototipini uçurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri; Next Generation Air Dominance (Yeni Nesil Hava Hakimiyeti) Programı kapsamında, 6’ncı nesil savaş uçağının prototipini uçurdu.

ABD Hava Kuvvetlerinin Tedarik, Teknoloji ve Lojistikten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Dr. Will Roper; geçtiğimiz günlerde, Amerikan Hava Kuvvetleri için tasarlanan ve 6. nesil savaş uçağı kriterleri gösteren ilk prototipin uçuşunu gerçekleştirdiğini açıkladı. Uçak, Next Generation Air Dominance (NGAD) programı kapsamında Yeni Nesil Hava Hakimiyeti programının bir parçası olacak.

STM Banner

Uçağın varlığını doğrulayan Dr. Will Roper tarafından yapılan açıklamada, “Gerçek anlamda tam ölçekli bir prototip inşa ettik ve bunu uçurduk. Yeni nesil uçakları daha önce hiç görülmemiş bir şekilde üretmeye ve hizmete sokmaya hazırız” ifadelerine yer verildi.

Uçağın görünüşü dahil bütün bilgileri gizli olmasına rağmen; X-32 ve X-35’den beri başlayan bu serüvende elde edilen kazanımlar korunarak ve yeni mühendislik teknikleri kullanılarak uçağın önce sanal bir sürümünün oluşturulduğu, elde edilen birçok verinin Bilgisayar Destekli Mühendislik teknikleri kullanarak işlenildiği ve prototipin üretildiği belirtiliyor.

Dr Will Roper; uçağın hızı, düşük radar kesit alanı, insanlı ve insansız kullanım, prototip sayısı ve uçağın ne zaman hizmete gireceği anlamında herhangi bir yorum yapmadı.

Next Generation Air Dominance (Yeni Nesil Hava Hakimiyeti) programı iki aşamalı yürüyor. Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri NGAD programlarının birbirinden farklılaştığı, resmi makamlar tarafından doğrulandı.

Hava Kuvvetleri’nin NGAD programında, “Penetrating Counter Air” adı verilen uzun menzilli ve stealth bir savaş uçağı etrafında merkezlenmiş uçak, insansız hava aracı ve diğer gelişmiş teknolojileri içerebilen sistemler ailesi olarak tasarlandığı belirtildi.

Deniz Kuvvetleri ise 2030’lardan itibaren F/A-18E/F ve EA-18G’lerin yerini alacak insanlı muharip uçak NGAD için proje ofisi açtı. F-35B/C savaş uçakları, Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadelerinde bulunan AV-8B Harrier ile F/A-18C/D savaş uçaklarının yerini alacak.

NGAD programlarında, F-35’teki müşterek yapıdan ziyade 1950’lerdeki Century series (F-100,F-101,F-102,F-104,F-105,F-106) savaş uçaklarında bulunan kısa sürede üretime geçmesi, kısa süreli kullanımda sürekli hızlıca güncellenebilecek tasarımlar üzerinde duruluyor. Özellikle USAF ve USN’nin F-35’in omnirole konsepti ve uzun geliştirme sürecinden sonra tekrar bu konsepte gitmesi uzmanlara göre dikkat çekici bir durum.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu