ABD’nin Atina Büyükelçisi’nden F-16 paylaşımı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Iniochos 2021 Tatbikatı kapsamında ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 Fighting Falcon savaş uçağı ile Yunanistan’da uçuş gerçekleştirdi.

Atina’daki Amerikan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Twitter hesabı üzerinden F-16 kokpitinde çektiği fotoğrafları paylaştı. Yunan Hava Kuvvetleri tarafından düzenlenen uluslararası Iniochos 2021 tatbikatına iştirak eden Amerikan Büyükelçisi Payat, ABD Hava Kuvvetlerine ait çift kişilik F-16D tipi muharip savaş uçağının arka kokpitinde bir sorti uçuş gerçekleştirdi.

STM Banner

Tatbikata Fransa Rafale ve Mirage-2000 ile, ABD F-16, MQ-9 ve KC-135R ile, BAE F-16 ile, İspanya F/A-18 ile, İsrail F-15 ve F-16 ile, GKRY ise AW139 ile katılım gösterdi.

Tatbikatta F-16 ile uçuş yapan Amerikan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu: “Bana Yunanistan’ın nefes kesen manzaralarını gösterdiği için ABD Hava Kuvvetleri Avrupa Komutanlığına teşekkür ederim. Amerika Birleşik Devletleri olarak Yunanistan ve diğer 6 ülkenin katılmış olduğu Iniochos 2021 tatbikatının bir parçası olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Bu tatbikat Yunanistan’ın benzersiz jeostratejik konumunu ve günden güne genişleyen savunma ortaklıklarımızı gözler önüne seriyor”

Pyatt, aynı zamanda basın mensupları ile gerçekleştirmiş olduğu söyleşi esnasında da “Yunanistan daha geniş bölgelerde istikrarı tesis etmek adına bizim için en önemli müttefiklerimizden biri. Bu kapsamda ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirmenin yollarını arıyoruz” dedi.

F-35 Lightning II

ABD’nin Atina Büyükelçiliği, geçtiğimiz Kasım ayında da Yunanistan’ın F-35 programına dahil olması konusunda ılımlı açıklamalar yapmış; ABD’nin, Yunanistan’ın olası F-35 alımını tamamen desteklediğini ve bu konuda ABD tarafından herhangi bir olumsuz yaklaşım olmadığını açıklamıştı. Büyükelçilik halihazırda ABD’nin Yunanistan ile tarihin en kuvvetli diplomatik ilişkilerini yaşadıklarını, mevcut F-16 Viper programının da bunun bir göstergesi olduğunu vurgulamıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: E-7T HİK ilk yurtdışı görevini gerçekleştirdi


Abdullah Bekci / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu