ABD’den AV-8B Harrier II için devam kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Piyadeleri (USMC), AV-8B Harrier II tipi savaş uçaklarını 2029 yılına kadar amfibi harp gemilerinde ve ileri kara üslerinde kullanmaya devam edecek.

ABD Deniz Piyadeleri; dikey veya kısa kalkış/iniş (VSTOL) özelliğine sahip AV-8B Harrier II savaş uçaklarını, 2029 yılına kadar kullanılacağını açıkladı. Amfibi harp gemileri ile ileri kara üslerinde konuşlu bulunan Harrier II’ler, ilerleyen yıllarda yerini tamamen F-35B Lightning II savaş uçağına bırakacak.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre USMC, halihazırda her birinde 16 adet uçak bulunan 4 aktif AV-8B Harrier II filosuna sahip. Deniz Piyadeleri ayrıca AV-8B ve TAV-8B tipi eğitim uçaklarını idame eden bir filoyu da işletiyor. ABD Deniz Piyadeleri envanterinde; 16 adet eğitim, 34 adet gece taarruzu ve 74 adet de radar uçağı konfigürasyonunda olmak üzere toplam 124 adet AV-8B bulunuyor.

AV-8-Harrier

Scramble’a göre Harrier II’ler her ne kadar yakın gelecekte envanterden çıkartılacak olsalar da modernizasyona tabi tutulacaklar. Modernizasyon programları kapsamında ABD Deniz Piyadeleri’ne ait Harrier II uçakları; AIM-9X Sidewinder Blok II Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi, AIM-120C AMRAAM Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi, LITENING Gelişmiş Taktik Data Link (ATDL), Mode 5 IFF ve Kaska Monteli Nişangah Sistemi ile donatılacaklar.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN’dan VTOL / VSTOL / CTOL kapasiteli İHA


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu