ABD Donanması’nında Denizaltı Bakım Krizi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması tarafından yayınlanan yeni verilere göre tersanelerdeki gecikmeler nedeniyle ABD saldırı denizaltı filosunun %37’si onarım için hizmet dışında.

ABD Kongre Araştırma Servisi tarafından yayınlanan verilere göre, ABD Donanması denizaltılarının üçte birinden fazlası gemi inşa gecikmeleri nedeniyle hizmet dışı kaldı.

STM Banner

ABD Donanması’nın muharip denizaltılarının 49’undan 18’i, yani yaklaşık %37’si, 2023 yılını hizmet dışı geçirmekte. Bu oran 2017’de toplamda %28, 2022’de ise %33 olup sektördeki en iyi uygulama olan %19’un epey gerisinde.

Donanmanın 13 Haziran’da yayınladığı bir bilgi notunda yer alan rakamlara göre, saldırı denizaltısı mevcudiyeti açısından en iyi yıl, %19’unun, yani o zamanki 53 denizaltının 10’unun revizyonda olduğu 2015 yılı idi.

Tersanelerdeki bakıma yığılmanın bir örneği USS Connecticut denizaltısı. Denizaltı 20 ay önce Güney Çin Denizi’nde bir su altı dağına çarptı ve en erken 2026 yılının başlarına kadar hizmete geri dönemeyeceği açıklanmıştı.

USS Connecticut Denizaltısı
USS Connecticut Denizaltısı

Kongre Araştırma Servisi, bakımların aksama sebeplerini tersanelerdeki yetersiz sayıda işçi ve tesis kısıtlaması ile tedarik zinciri sorunlarından kaynaklandığını belirterek, gecikmelerin günlük görev taleplerini karşılama kapasitesini azalttığını ve potansiyel olarak operasyonel baskıyı artırdığını açıkladı.

Uzmanlara göre istatistik, ABD donanmasının Çin ile potansiyel bir savaşa hazırlıksızlığının derecesini göstermekte. ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü Mayıs ayında yaptığı açıklamada, Çin Donanması’nın 2030 yılına kadar 440 savaş gemisine yükselmesinin beklendiğini, ABD’nin ise aynı yıl toplamda 290 savaş gemisine sahip olacağını belirtti.

Geçtiğimiz aylarda yapılan çok sayıda Pentagon savaş simülasyonları, ABD’nin Çin ile “korkunç derecede kanlı” bir savaşa hazır olmadığını ortaya koydu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kanada Dışişleri’nden Türkiye’ye silah ambargosu açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu