En yeni AMRAAM Füzesi AIM-120D-3 F-16’dan atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

AMRAAM hava hava füzesinin yeni gelişmiş versiyonu AIM-120D-3, uçuşlu testler kapsamında son test atışı için bir F-16 savaş uçağından ateşlendi.

ABD Hava Kuvvetleri ve Raytheon iş birliği ile geliştirilen AIM-120D-3 AMRAAM Füzesi, geliştirme ve uçuşlu testlerini tamamlamasının ardından bir F-16 savaş uçağından ateşlendi.

STM Banner

Raytheon Genel Müdürü Paul Ferraro; AMRAAM üretimini, program tarihinde her zamankinden daha yüksek bir orana çıkarıyoruz dedi.

Ferraro: “Önemli ölçüde artan işlevsellik, performans ve üretilebilirlik sayesinde ve uçuş testi programının tamamlanmasının ardından; yeni nesil savaş uçaklarımızın, AMRAAM’ın beşinci nesline yeteri kadar sahip olacağına güvenmelerini sağlıyoruz.” açıklamalarında bulundu

AMRAAM hava hava füzeleri arasında en gelişmiş konfigürasyon olan AIM-120D-3, yazılım ve elektronik teknolojiler sayesinde tehdit olarak algıladığı unsurlardan kaçınma yeteneğine sahiptir.

AIM-120D-3’ün geliştirme ve operasyonel testi, hem ABD Donanması hem de ABD Hava Kuvvetleri’nin dördüncü ve beşinci nesil platformlarından uçuşlu test ve atış testlerini içeriyordu. Üretim hızı artışları, Haziran 2023’te verilen 1.15 milyar dolar ve Eylül 2022’de verilen 972 milyon dolar tutarındaki son sözleşmeleri takip ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu