ABD F-16’sı Sarı Deniz’e düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçağı, Güney Kore hava sahasında uçuş gerçekleştirdiği sırada Sarı Deniz’e düştü. Pilot, kurtarıldı.

Güney Kore’de konuşlu bir ABD Hava Kuvvetleri birimi, Çarşamba günü bir ABD F-16 savaş uçağının Güney Kore’nin batı kıyısı açıklarında denize düştüğünü ve pilotun sağ olarak kurtarıldığını, bunun ülkede bir ay içinde ikinci F-16 kazası olduğunu söyledi.

STM Banner

Birimden yapılan açıklamada, 8. Avcı Kanadına tahsis edilen F-16 Fighting Falcon’un deniz üzerinde “uçuş sırasında acil bir durum” yaşadığı ve düştüğü belirtildi. Güvenli bir şekilde fırlatma koltuğuyla uçaktan ayrılan ve yaklaşık bir saat sonra kurtarılan pilotun bilincinin açık olduğu ve değerlendirilmek üzere bir tıbbi tesise nakledildiği belirtildi.

8. Avcı Kanadı Komutanı Albay Matthew Gaetke, pilotun kurtarılmasında ABD ordusuyla birlikte çalışan Güney Koreli kurtarma ekiplerine teşekkür etti ve şimdi uçağın bulunup denizden çıkarılmasına odaklanıldığını söyledi. Güney Kore’nin batı kıyısındaki Gunsan kenti, ABD ordusunun Güney Kore’de kullandığı iki ana hava üssünden birine ev sahipliği yapıyor.

Aralık ayında bir başka F-16 uçağı, rutin eğitim uçuşu sırasında düşmüş ve pilot kurtarılmıştı. Son dönemde ABD’nin Güney Kore ve Japonya merkezli askeri hava operasyonlarındaki kaza sayılarının, arttığı gözlemleniyor.


Kaynak: Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu