Rusya’nın aylık tank üretim kapasitesi açıklandı: İddialı

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın yakın tarihli bir istihbarat raporuna göre Rusya, ayda 100 ana muharebe tankı üretebildiği için Ukrayna’daki savaş alanı kayıplarını telafi etme kapasitesini koruyor.

Rapor, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda yeniden saldırı pozisyonuna geçtiği Ekim 2023’ten bu yana artan tank kayıp oranına dikkat çekiyor. Rus Kara Kuvvetleri’nin o tarihten bu yana 365 ana muharebe tankı ve 700 zırhlı muharebe aracı kaybettiği ancak sadece küçük toprak kazanımları elde ettiği bildiriliyor.

STM Banner

Ancak Moskova güçleri, endüstriyel kapasitesindeki artış nedeniyle “yakın gelecekte” Ukrayna’ya karşı yüksek düzeyde saldırı faaliyeti yürütmeye devam edebilir. İngiltere Savunma Bakanlığı raporunda, Rusya’nın uluslararası yaptırımlara rağmen üretimini nasıl arttırdığı konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

Mevcut Yıpranma

İngiltere Savunma Bakanlığı daha önceki bir istihbarat raporunda Rusya’nın Şubat 2022’den Kasım 2023 ortasına kadar 2.475 ana muharebe tankı (AMT) kaybettiğini iddia etmişti.

Rusya kara araçları

Bu rakamın ülkenin savaş öncesi envanterinin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturduğu bildirilmişti.

Ancak bakanlık Pazartesi günü, Moskova’nın AMT kayıplarının 25 Ocak 2024 itibariyle sadece biraz artarak 2.600’e yükseldiğini gösteren son rakamları yayınladı. Yani Ukrayna son 10 haftada sadece 125 Rus AMT’sini etkisiz hale getirebildi ve bu da mevcut yıpranma oranını haftada 12 tank yapıyor.

Yeni Tanklar İntikal Etti

Rusya’nın Ukrayna’da savaş alanında verdiği kayıpları hızla telafi edebileceği, bu yılın başlarında savunma bakanlığı tarafından 2023’e kadar 1.500 tankı devreye sokacağını açıklayarak teyit edilmişti.

Bakanlık ayrıca ülkenin mevcut tank yeterlilik seviyesinin yüzde 84’ün üzerinde olmasıyla da övündü.

Ancak bakanlık yeni alınan tankların türlerini ya da yeni model olup olmadıklarını belirtmedi.


Kaynak: The Defense Post

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu